Za pierwszym razem gmach biblioteki przy Szajnochy uczelnia wystawiła na sprzedaż za 16 milionów złotych

i

Autor: Screen, Damian Bonarek Za pierwszym razem gmach biblioteki przy Szajnochy uczelnia wystawiła na sprzedaż za 16 milionów złotych

Co z wrocławskim Hogwartem? Na razie próbują sprzedać biały budynek obok [WIDEO, AUDIO]

2016-06-07 13:13

11 milionów 100 tysięcy złotych. Tyle wynosi cena wywoławcza gmachu dyrekcji biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Szajnochy, czyli tak zwanego budynku białego. Gdyby się udało przeprowadzić transakcję, wszystkie zbiory ze starej biblioteki, zwanej Hogwartem, można by przenieść do nowego obiektu przy Joliot Curie.

To już blisko dwa lata jak przy bulwarze nad Odrą otwarta została nowa biblioteka. Władzom Uniwersytetu Wrocławskiego do tej pory nie udało się jednak pozyskać pieniędzy na pełną przeprowadzkę zbiorów do obiektu usytuowanego nieco dalej od ścisłego centrum miasta. Uczelnia się jednak nie poddaje i podejmuje kolejną próbę.

Właśnie został wystawiony na sprzedaż biały budynek. Poprzednie próby pozbycia się go nic nie dały. Jeśli teraz uda się go sprzedać, uzyskana kwota zostanie przeznaczona na wyposażenie nowego gmachu biblioteki przy ulicy Joliot Curie, dzięki czemu będzie możliwa przeprowadzka.

- Przetarg odbędzie się 21 września. Mamy nadzieję, że zakończy się pozytywnie - przyznaje Jacek Przygodzki z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Rzecznik uczelni dodaje, że są już inwestorzy zainteresowani zarówno kupnem białego budynku, jak i głównego gmachu biblioteki. Ten drugi nie jest jednak jeszcze wystawiony na sprzedaż.

Studenci nie chcą porzucać Hogwartu

To właśnie w zabytkowym, czerwonym budynku przy Szajnochy na razie mieści się większość zbiorów. Studenci są z tego nawet zadowoleni.

- Wygląda ładnie i przypomina Hogwart z Harrego Pottera. Ma swój urok - twierdzi jedna z zapytanych.

- Wolę być tu niż w nowym budynku, bo ten jest fajny i klimatyczny - dodaje inna.

Trzeba milionów by nowa biblioteka ruszyła

Władze Uniwersytetu Wrocławskiego wydały 10 milionów złotych z własnego budżetu na wyposażenie budynku przy Joliot Curie. Według szacunków, aby przenieść tam wszystkie zbiory potrzeba kolejnych około 20 milionów. Pieniędzy brakuje między innymi na półki czy serwery i sieć bezprzewodową. 

Co może powstać obok Hogwartu?

Jeśli tym razem uda się sprzedać biały budynek nowy właściciel będzie mógł przeznaczyć go wyłącznie na biurowiec lub restaurację czy hotel. 

Zobacz film reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Nowy bolid Politechniki Wrocławskiej [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]