Tak wygląda autobus po wybuchu bomby, którą chciał stworzyć Paweł R.

i

Autor: Damian Bonarek Tak wygląda autobus po wybuchu bomby, którą chciał stworzyć Paweł R.

Co zrobić kiedy zostaniesz świadkiem wybuchu albo ktoś Cię weźmie na zakładnika? Podpowiedzi znajdziesz w wielu miejscach Wrocławia [AUDIO]

2017-03-27 10:14

Informacje jak postępować w sytuacji zagrożenia pojawią się w galeriach handlowych, tramwajach, autobusach, urzędach czy w obiektach sportowych.

Na plakatach znajdą się wskazówki co zrobić gdy zaobserowaliśmy nietypową sytuację, znaleźliśmy torbę bez opieki, usłyszeliśmy informację o bombie czy zostaliśmy zakładnikami. Przypomną też jak udzielić pierwszej pomocy.

- To jest ściągawka. Po kolei każdy rysuneczek jak przejdziemy, będziemy spokojniejsi. Zaczynamy od tego, żeby ocenić stan poszkodowanego. Sprawdzamy czy jest przytomny, bo to jest najważniejsza rzecz. Jeżeli tak, zostawiamy go w pozycji zastanej i zostajemy z nim dopóki nie przybędą służby - tłumaczy Martyna Kubica z wrocławskiego pogotowia ratunkowego.

Plakaty pojawią się w różnych miejscach miasta

i

Autor: Materiały prasowe Plakaty pojawią się w różnych miejscach miasta

Panika, ucieczka czy spokój?

W całym mieście zawiśnie trzy tysiące informacyjnych plakatów. Akcja jest odpowiedzią na wciąż niski poziom wiedzy o pierwszej pomocy. Co więcej, wielu z nas nawet nie pamięta numerów alarmowych.

- Mogę sobie gdybać co bym zrobiła w sytuacji zagrożenia. Pewnie by to było dla mnie wielkie zaskoczenie i szok. Może bym uciekła, tak jak większość ludzi robi - spekuluje jedna z wrocławianek.

- Raczej bym zachował spokój i wiem jak się zachować w sytuacjach zagrożenia, taka jak była w autobusie. Wiedziałbym od razu, że trzeba wyjść i zachować spokój - dodaje inny zapytany.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Zobacz najmłodszy zabytek we Wrocławiu [WIDEO, ZDJĘCIA]. Na co dzień jest zamknięty dla zwiedzających!​