Czeskie pociągi będą kursować na trasie z Wrocławia do Warszawy?

i

Autor: Rainerhaufe/commons.wikimedia.org Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet planuje uruchomić połączenie na trasie Wrocław-Warszawa

Czeskie pociągi będą kursować na trasie z Wrocławia do Warszawy?

2021-08-06 9:50

Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet planuje uruchomić połączenie pasażerskie na trasie z Wrocławia do Warszawy. Regiojet złożył już stosowny wniosek w Urzędzie Transportu Kolejowego, a pierwsze pociągi miałyby zacząć kursować w grudniu 2022 roku.

Być może już niedługo na Dolnym Śląsku będą kursować czeskie pociągi. Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet złożył w Urzędzie Transportu Kolejowego wniosek w sprawie uruchomienia pasażerskich połączeń komercyjnych na trasie Wrocław-Warszawa przez Katowice i Opole. Pociągi RegioJet - liczące od 6 do 10 wagonów pasażerskich – miałyby kursować w terminie od 11 grudnia 2022 r. do 11 grudnia 2027 r.

Na trasie z Wrocławia do Warszawy RegioJet planuje uruchomić 9 połączeń dziennie. Pierwsze pociągi z Wrocławia i Warszawy odjeżdżałyby o godz. 4:00, a ostatnie o godz. 20:00. Przyjazdy do miast docelowych zaczynałyby się o godz. 8:56, a kończyły o godz. 0:56.

Poza połączeniem kolejowym na trasie Wrocław-Warszawa, RegioJet chciałby także uruchomić połączenia pasażerskie na trasach Warszawa-Wiedeń przez Katowice oraz Kraków-Gdynia przez Warszawę.

Zanim Urząd Transportu Kolejowego wyda zgodę na kursowanie czeskich pociągów, przez miesiąc będzie czekał na wniesienie wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej. Wniosek taki może złożyć m.in. przewoźnik kolejowy operujący na trasie, którą chce obsługiwać RegioJet. Po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej organ regulacyjny określa, czy równowaga ekonomiczna umowy o świadczenie usług publicznych byłaby zagrożona. Mogłoby się tak stać, gdyby nowa usługa miała m.in. istotny negatywny wpływ na poziom zysku podmiotu świadczącego usługi publiczne.

We Wrocławiu budują nowy aquapark.