Boże Ciało w Polsce

i

Autor: PAWEL SKRABA / SUPER EXPRESS Boże Ciało w Polsce

Czy piątek po Bożym Ciele to dzień wolny od pracy i szkoły? Tylko wybrani mają wolne 17.06.2022! Sprawdź, czy w piątek po Bożym Ciele jest post i trzeba iść do kościoła

2022-06-15 10:55

Boże Ciało wypada zawsze w czwartek, jednak co roku jego data jest inna. To święto kościelne, które jest jednocześnie dniem wolnym od pracy. Czy piątek po Bożym Ciele również jest dniem wolnym? Czy tego dnia trzeba iść do szkoły i do kościoła? Czy katolików obowiązuje post czy jest dyspensa? - te pytania zadaje sobie wielu Polaków, szczególnie ci, którzy marzą o wolnym długim weekendzie w czerwcu. Kto ma wolne w piątek po Bożym Ciele? Wyjaśniamy w tym artykule!

Czy piątek po Bożym Ciele (17.06) to dzień wolny od pracy i szkoły?

Boże Ciało 2022 już w czwartek, 16 czerwca. To święto kościelne i dzień ustawowo wolny od pracy. Niektórzy wykorzystają tę okazję, by zrobić sobie długi weekend. Jednak do tego niezbędny jest wolny piątek po Bożym Ciele 2022 - dla kogo to dzień wolny od pracy i szkoły? Okazuje się, że tylko niektórzy będą mogli cieszyć się z wolnego piątku po Bożym Ciele. Nie dla wszystkich jest to bowiem dzień wolny. Choć 17 czerwca nie jest ustawowo dniem wolnym, tego dnia w wielu szkołach obowiązują tzw. dni dyrektorskie, a to oznacza, że jest to dzień wolny od szkoły - lekcje nie odbywają się. Wolne w piątek po Bożym Ciele mają także oczywiście te osoby, które już wcześniej zaplanowały sobie urlop na ten dzień. Na taki ruch co roku decyduje się wielu pracowników. Łatwo bowiem przewidzieć, że wzięcie jednego dnia urlopu 17 czerwca 2022 zapewni długi weekend, ponieważ Boże Ciało zawsze wypada w czwartek.

Przeczytaj koniecznie: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy prawo kościelne [Boże Ciało 2022]

Piątek po Bożym Ciele: czy trzeba iść do kościoła, czy obowiązuje post?

Są jeszcze inne pytania, które nurtują katolików w kontekście piątku po Bożym Ciele. Czy trzeba iść do kościoła? - zastanawiają się wierzący. Przypomnijmy, że Boże Ciało to święto kościelne, które znajduje się na liście świąt nakazanych. Oznacza to, że trzeba iść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej (sama procesja nie wystarczy). Obowiązek ten nie dotyczy jednak piątku po Bożym Ciele, który nie jest już dniem świątecznym. Przypominamy, że w piątek po Bożym Ciele obowiązuje jednak post - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Może z niego zwolnić jedynie udzielona dyspensa.

Czytaj także: Piątek po Bożym Ciele. Czy jest post? Czy można jeść mięso? Kościół odpowiada

Sonda
Czy masz wolne w piątek po Bożym Ciele?
Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało