Święconka

i

Autor: marbus_79 / Pixabay.com Wielka Sobota 2022: czy trzeba iść do kościoła ze święconką?

Czy święconka w Wielką Sobotę jest obowiązkowa? Trzeba iść do kościoła? Koszyczek wielkanocny można poświęcić w domu!

2022-04-16 5:28

Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła ze święconką? W okresie Wielkanocy 2022 przypada tylko jedno święto nakazane, czyli dzień, w którym uczestnictwo we Mszy Św. jest obowiązkowe. Co ze święceniem pokarmów z wielkanocnego koszyczka? Okazuje się, że święconkę można przygotować samemu w domu. Jak to zrobić? Prezentujemy treść modlitwy.

Święconka 2022. Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?

Wielka Sobota, czyli popularna święconka, wypada 16 kwietnia 2022. Ten dzień nie jest na liście świąt nakazanych, oznacza to, że w Wielką Sobotę nie trzeba iść do kościoła, by uczestniczyć we Mszy Św. (msza w ogóle nie jest odprawiana tego dnia). Tradycją jest jednak, że w Wielką Sobotę idzie się do kościoła ze święconką - koszyczkiem wielkanocnym z pokarmami do poświęcenia. Warto jednak pamiętać, że święconka 2022 również nie jest obowiązkowa. Wieczorem w Wielką Sobotę odprawiana jest także liturgia Wigilii Paschalnej, która jest traktowana jako msza niedzielna - uczestnictwo w niej jest równoznaczne z wypełnieniem obowiązku pójścia do kościoła w Niedzielę Wielkanocną 2022, która jest świętem nakazanym.

CO WŁOŻYĆ DO KOSZYCZKA ZE ŚWIĘCONKĄ? - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy

W związku z tym, że w Wielką Sobotę nie trzeba iść do kościoła ze święconką, wiele osób decyduje się na to, by poświęcić koszyczek wielkanocny w domu. Jak to zrobić? Oto treść modlitwy krok po kroku:

Ojciec lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

- Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18) oraz - Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (Mt 6, 31 ab.32b-33) Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku ojciec lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny:

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Przeczytaj koniecznie nasze życzenia wielkanocne: Życzenia świąteczne na Wielkanoc 2022. Najpiękniejsze, mądre i religijne życzenia wielkanocne na Facebooka, Messengera

KARTKI WIELKANOCNE DO POBRANIA ZA DARMO - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ