Około 350 milionów ludzi na całym świecie choruje na depresję

i

Autor: NOWA TV 24 GODZINY/screen Około 350 milionów ludzi na całym świecie choruje na depresję

Angelina Jolie, Nicole Kidman, Kazik Staszewski i Kora. Ta choroba nie wybiera. Dotknęła także wielu wrocławian [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

2018-02-26 14:12

Kiedyś depresja była dużo bardziej skrywana niż teraz. Ostatnimi czasy publicznie do choroby przyznało się wiele gwiazd, w tym między innymi Lindsey Vonn, Justyna Kowalczyk czy Małgorzata Foremniak.

- Dobrze się dzieje, że takie wyznania docierają do opinii publicznej, bo to pokazuje, że sportowcy również są ludźmi. Mają prawo popełnić błąd i mieć trudniejsze dni - przekonuje Tomasz Kurach, psycholog sportowy.

Depresja wywraca życie do góry nogami. Codzienne czynności nie są już takie proste. Pojawiają się niepokój, uczucie smutku, zmęczenie.

- Nic nie cieszy, nic nie interesuje, nic nie daje przyjemności i satysfakcji. Bardzo często występują zaburzenia snu - wylicza Sławomir Murawiec, psychiatra.

ZOBACZ materiał NOWA TV 24 GODZINY:

Grypa zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Jak jest na Dolnym Śląsku? [WIDEO, AUDIO]

Na depresję choruje około 350 milionów osób na świecie. W Polsce na tę chorobę cierpi ponad półtora miliona ludzi. Jednak tylko co trzeci chory podejmuje leczenie.

- W przypadku depresji endogennej lub takiej, która się utrzymuje, nawraca, jest wskazana farmakoterapia. Warto ja wspierać psychoterapią. Czynności, które mogą dodatkowo wspierać to: grupy wsparcia, formy, w których można wyjść do świata i zauważać, że nasz problem nie jest jednostkowy - wyjaśnia Katarzyna Cieśla, psycholog i psychoterapeuta w Przylądku Nadziei.

Wrocławianie o depresji

Reporter Damian Bonarek zapytał wrocławian czy dostrzegają wokół siebie chorych na depresję.

- O tym się słyszy. Rzadko się z kimś o tym rozmawia.Ale to się widzi - przekonuje jedna z zapytanych wrocławianek.

- Od niedawna chodzimy po szpitalach i widzimy ile ludzie chorują. Panuje zdenerwowanie temat życia, które jest na tle choroby - dodaje inny mieszkaniec Wrocławia.

- Trzeba żądać pomocy, bo im szybciej będzie udzielona pomoc, tym wcześniej wyleczy się depresję - sugeruje następna zapytana.

Czytaj także: Dzięki temu urządzeniu szybciej wykryją raka. Szpital z Wrocławia ma taki sprzęt jako pierwszy w Polsce [ZDJĘCIA, AUDIO]