Dlaczego wyją syreny alarmowe we Wrocławiu? Chodzi o trening i Powstanie Warszawskie

i

Autor: pixabay Dlaczego wyją syreny alarmowe we Wrocławiu? Chodzi o trening i Powstanie Warszawskie

78. rocznica wybuchu Powstania

Dlaczego wyją syreny alarmowe we Wrocławiu? Chodzi o trening i Powstanie Warszawskie

2022-08-01 13:34

Syreny we Wrocławiu zabrzmią w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17. Formalnie na terenie Wrocławia, a także wielu innych dolnośląskich miast, zostanie przeprowadzony trening systemu wczesnego ostrzegania. Będzie to jednocześnie symboliczny hołd złożony bohaterkom i bohaterom Powstania Warszawskiego.

Dlaczego wyją syreny alarmowe we Wrocławiu?

1 sierpnia o godzinie 17.00 na terenie województwa zostanie przeprowadzony trening systemu wczesnego ostrzegania. - Wyemitowanie sygnału akustycznego „ogłoszenie alarmu” w czasie trwania treningu będzie jednocześnie upamiętniało 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – informują władze województwa. Alarm potrwa minutę.

ZOBACZ TEŻ: Pijana kobieta w audi zmiotła przystanek autobusowy. Chwile grozy na Królewieckiej

Na terenie Wrocławia uruchomione zostaną wszystkie syreny alarmowe. Władze miasta od kilku dni starały się informować o wyjących syrenach ze względu na fakt, że w stolicy Dolnego Śląska przebywa ok. 250 tysięcy obywateli Ukrainy, z których wielu uciekło przed wojną.

- Ukraińcy wiedzą jaką cenę się płaci za wolność i są niezmiernie wdzięczni Polakom za wsparcie i pomoc w czasie, gdy na ziemi ukraińskiej rozpętała się krwawa burza wojny z Rosją. Jesteśmy solidarni z Polakami w uszanowaniu pamięci poległych w obronie Polski. Pamięć o Powstaniu Warszawskim odbija się w sercu wielu Ukraińców echem własnego bólu i strachu. Niech syreny alarmowe w tym dniu nie będą symbolem tego strachu, lecz echem wdzięczności, solidarności i wolności, o którą walczyć warto – powiedział Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina.

We Wrocławiu obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 17 pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej. Na godzinę 19 zaplanowano mszę świętą w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym.

Powstanie Warszawskie 1944

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walkę o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do stolicy wojsk radzieckich.

Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Pogrzeb Oliwierka Rzeźniczaka w Oleśnicy. ZOBACZCIE GALERIĘ PONIŻEJ.  

Sonda
Czy syreny powinny wyć 1 sierpnia, skoro w Polsce jest wielu uchodźców z Ukrainy?