Na A4 pod Wrocławiem stali w korku GIGANCIE! Tir zderzył się z busem

i

Autor: Andrzej19/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Dolnośląski odcinek autostrady A4 zostanie poszerzony! Powstanie też nowa droga ekspresowa

2021-01-01 9:08

GDDKiA ogłosiła przetarg na rozbudowę autostrady A4 na odcinku od Krzyżowej do Wrocławia. Autostrada będzie szersza – ma mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z pasem awaryjnym. W planach jest też wybudowanie nowego odcinka drogi ekspresowej S5 od Sobótki do Bolkowa.

Autostrada A4 od Wrocławia do Krzyżowej jest najstarszym odcinkiem autostradowym w Polsce - została wybudowana jeszcze w latach 30. XX wieku. Niestety, 105-kilometrowy odcinek nie spełnia wszystkich warunków technicznych przewidzianych dla autostrad - nie posiada m.in. pasa awaryjnego i brakuje na nim Miejsc Obsługi Podróżnych. Brak pasa awaryjnego jest szczególnie widoczny w czasie wypadków lub awarii. W takiej sytuacji na drodze, którą przejeżdża nawet 100 tys. pojazdów na dobę, momentalnie tworzą się wielokilometrowe korki.

Jest szansa, że sytuacja ta ulegnie wkrótce zmianie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła dwa przetargi na rozbudowę autostrady A4 od Krzyżowej do Wrocławia oraz budowę drogi ekspresowej S5 od Sobótki do Bolkowa.

Pierwszy przetarg dotyczy rozbudowy 36-kilometrowego odcinka autostrady A4 od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe o długości ok. 36 km. Autostrada na tym odcinku ma zostać rozbudowana w istniejącym śladzie.

Drugi przetarg obejmuje jednocześnie rozbudowę 80-kilometrowego odcinka autostrady A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów oraz budowę 50-kilometrowej drogi ekspresowej S5 pomiędzy Bolkowem a Sobótką. W postępowaniu tym zostaną przeanalizowane 3 warianty:

  • Rozbudowa w istniejącym śladzie autostrady A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód. Budowa drogi ekspresowej S5, która połączy się z projektowaną obecnie drogą ekspresową S8 w węźle Olbrachtowice i z drogą ekspresową S3 w węźle Bolków.
  • Rozbudowa w istniejącym śladzie odcinka A4 od węzła Legnica Południe do projektowanego węzła Wichrów oraz budowa autostrady A4 w nowym korytarzu na odcinku od węzła Wichrów do węzła Stary Śleszów. Budowa drogi ekspresowej S5, która połączy się z projektowaną obecnie drogą ekspresową S8 w węźle Olbrachtowice i z drogą ekspresową S3 w węźle Bolków.
  • Rozbudowa w istniejącym śladzie odcinka A4 od węzła Legnica Południe do projektowanego węzła Wichrów oraz budowa autostrady A4 w nowym korytarzu na odcinku od węzła Wichrów do węzła Stary Śleszów. Budowa drogi ekspresowej S5, która połączy się z projektowaną autostradą A4 w węźle Mirosławice oraz z S3 w węźle Bolków.

Po rozbudowie autostrada A4 będzie wyposażona w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z pasem awaryjnym. Przebudowane zostaną też węzły i obiekty inżynierskie. Nowe odcinki dróg mają być zaprojektowane w taki sposób, aby przebiegały możliwie jak najdalej od zabudowań, z zachowaniem dróg poprzecznych łączących miejscowości.

Realizacja inwestycji planowana jest w systemie Projektuj i buduj w latach 2026-2029/2030.

Dopasuj wysokość mandatu do przewinienia

Pytanie 1 z 15
Jaki mandat grozi za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy?
Pasy bezpieczeństwa
Uciekał przed policją. Po drodze popełnił ponad 30 wykroczeń