Bełchatów: Alarmy bombowe w pięciu szkołach. Chodziło o ładunki chemiczne.

i

Autor: mj-s

Dolny Śląsk: Tajemnicze chemikalia znalezione w Lubaniu. Ewakuacja mieszkańców!

2020-10-17 11:52

Podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu znaleziono pojemniki z substancjami chemicznymi niewiadomego pochodzenia. Zachodzi podejrzenie, że mogą to być substancje chemiczne z czasów I lub II wojny światowej. Akcję neutralizacji znalezionych pojemników zaplanowano na sobotę. Na czas akcji jednostek chemicznych ewakuowano okolicznych mieszkańców.

10 pojemników ceramicznych o pojemności jednego litra, zawierających substancję chemiczną niewiadomego pochodzenia wykopano podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Specjaliści podejrzewają, że mogą to być substancje chemiczne z czasów I lub II wojny światowej – być może nawet broń chemiczna.

Akcję neutralizacji znalezionych pojemników zaplanowano na sobotę, 17 października. Na czas akcji neutralizacji chemikaliów zarządzono ewakuację mieszkańców i pracowników firm z terenu przyległego do ośrodka Straży Granicznej. Łącznie ewakuowanych ma zostać ok. 500 osób

„W związku z zagrożeniem dla zdrowia, spowodowanym znalezieniem szkodliwych substancji chemicznych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, ul. Wojska Polskiego 2, informujemy że 17.10.2020 r. (sobota) w godzinach 8:00-9:00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców i pracowników firm (sklepów) z terenów przyległych do OSS SG w promieniu do 300m – czytamy na oficjalnej stronie miasta. - Przewidywany czas trwania ewakuacji planowany jest do godz.15:00. W tym czasie specjalistyczne służby wywiozą znalezisko poza teren Lubania.”

Por. Straży Granicznej Joanna Rokicka z biura prasowego Komendanta Głównego SG, poinformowała w sobotę, że od rana na terenie ośrodka SG w Lubaniu wyspecjalizowane jednostki chemiczne pracują nad rozpoznaniem i neutralizacją znaleziska.

- To wyspecjalizowane jednostki chemiczne i patrol saperski. Zaangażowane mają być również jednostki ratowniczo-gaśnicze Straży Pożarnej z Legnicy, które prowadzą działania ratownicze w terenie skażonym, Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór, 23. Pułk Artylerii z Bolesławca, a także jednostka specjalizująca się w przewozach substancji niebezpiecznych z 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie – mówi por. Rokicka.

Dramatyczne chwile na pasach