Czerwona strefa na Dolnym Śląsku

i

Autor: pixabay.com

Dolny Śląsk w strefie czerwonej! Od soboty nowe obostrzenia we Wrocławiu!

2020-10-23 11:35

Czerwona strefa na Dolnym Śląsku. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek (23 października), że cała Polska objęta została czerwoną strefa. Od soboty (24 października) w całym kraju obowiązywać będą nowe obostrzenia. Na Dolnym Śląsku ponownie wprowadzone zostaną limity osób w sklepach, zostaną zamknięte też restauracje i kawiarnie. Duże zmiany czekają również uczniów podstawówek.

Koronawirus na Dolnym Śląsku. Wracają rygorystyczne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. W piątek (23 października) Prezes Rady Ministrów ogłosił, że w związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń od osboty, 24 października, cała Polska objęta zostanie strefą czerwoną. Oznacza to, że w całym kraju, w tym również na Dolnym Śląsku, obowiązywać będą szczególne obostrzenia. Wprowadzone zostaną też dodatkowe zakazy i ograniczenia.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Polsce. Rząd zapowiada DRASTYCZNE kary. Posypią się ogromne mandaty

Co się zmieni dla mieszkańców Dolnego Śląska? Od najbliższej soboty w sklepach obowiązywać będą limity osób, które jednocześnie mogą robić zakupy. Co najmniej przez 2 tygodnie nie będzie też można odwiedzać restauracji, kawiarni i barów - można będzie kupować posiłki tylko na wynos lub na dowóz.

Nauka w klasach 4-8 w szkołach podstawowych będzie prowadzona tylko w trybie zdalnym. Zdalna nauka będzie prowadzona też w szkołach ponadpodstawowych i na studiach. Dzieci ze żłobków, przedszkoli i najmłodsi uczniowie szkół podstawowych w dalszym ciągu będą mogli uczęszczać do swoich placówek.

Jednocześnie z wprowadzeniem nauki zdalnej, ograniczona zostanie możliwość samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży. W godz. 8-16 dzieci do 16. roku życia będą mogły przemieszczać się tylko pod opieką dorosłych. Zaleca się też ograniczenie przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia. Ponadto od soboty zmniejszone zostaną również limity pasażerów w komunikacji zbiorowej. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Jest deklaracja premiera [NOWE OBOSTRZENIA]

Koronawirus w Polsce - raport z 23.10.2020

i

Autor: Super Express Koronawirus w Polsce - raport z 23.10.2020

NOWE OBOSTRZENIA NA DOLNYM ŚLĄSKU

Edukacja, kultura i sport:

 • nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym
 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym
 • w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16 roku życia tylko pod opieką dorosłych
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne - do 25 proc. udziału publiczności
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

Gospodarka

 • zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów)
 • lokale gastronomiczne i restauracje - zakaz działalności stacjonarnej, dozwolona jedynie sprzedaż na wynos i dowóz
 • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych pow. 100 mkw.
 • w transporcie publicznym zajętych 10 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich

Życie społeczne

 • ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
 • ograniczenie przemieszczania osób powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędach religijnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe obostrzenia: Tak dużo zakazów jeszcze nie było! Rząd podjął WAŻNE decyzje [LISTA ZAKAZÓW 23.10.2020]

W całej Polsce obowiązują ponadto wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym. m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela i konsolacje oraz limit osób mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych (1 osoba na 7 mkw.).

Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstanie w centrum kongresowym przy Rakietowej?