Dolny Śląsk: Zabytkowy dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach odzyskał dawny blask [ZDJĘCIA]

2021-03-30 10:04

Zakończyła się modernizacja zabytkowego dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód. Pochodzący z XIX wieku obiekt odzyskał historyczny wygląd, odnowione zostało też jego wnętrze. Inwestycja kosztowała blisko 10 milionów złotych.

Zabytkowy dworzec kolejowy Boguszów-Gorce Zachód odzyskał dawny blask. Modernizacja pochodzącego z XIX wieku obiektu kosztowała blisko 10 mln zł. Renowacji została poddana ceglana elewacja dworca, a stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona na nową - wykonaną na wzór historycznej. Dzięki specjalistycznym badaniom udało się odtworzyć dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien oraz elementów dachu.

Dużą metamorfozę przeszło także wnętrze obiektu, w tym hol pełniący funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni, ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Budynek został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przebudowany dworzec został wyposażony także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. kontroli dostępu, włamania i napadu oraz telewizję przemysłową.

Zmieniło się również najbliższe otoczenie dworca. W pobliżu budynku pojawiły się nowe ławki i kosze, miejsca parkingowe oraz wiata na rowery wyposażona w stojaki.

- Program Inwestycji Dworcowych w województwie dolnośląskim jest na bardzo zaawansowanym etapie. Spośród 19 realizowanych obiektów 13 zostało już ukończonych - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. ds. inwestycji. - Warto podkreślić, że dużą część z nich stanowią właśnie dworce położone przy bardzo popularnej wśród lokalnych społeczności i turystów trasie z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Dotychczas, w ramach PID, oddaliśmy do użytku dworce w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Żarowie, Imbramowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Dołączyły one do zmodernizowanych we wcześniejszych latach dworców na stacjach Jaworzyna Śl., Świebodzice i Wałbrzych Miasto.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach odzyskał dawny blask