Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie wygląda jak nowy

i

Autor: PKP S.A.

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie wygląda jak nowy. Remont kosztował ponad 22 mln zł

2021-03-25 10:46

Ponad 22 miliony złotych kosztował remont zabytkowego dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej. Ponad 100-letni dworzec wygląda jak nowy. Renowacji poddano nie tylko elewację budynku, ale przebudowano też i zmodernizowano jego wnętrze, a w pobliżu obiektu powstał nowy parking i taras widokowy.

Dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie Górnej został wybudowany w 1902 roku, a następnie rozbudowany, zyskując obecny kształt w 1919 roku. Remont zabytkowego dworca rozpoczął się jesienią 2019 roku. Renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów, tworzących kompleks wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą podkreśla nowa iluminacja.

Przebudowa dworca objęła również jego wnętrze, które zyskało nową aranżację i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. W przestronnym kolebkowo sklepionym holu - pełniącym funkcję poczekalni - znajdują się ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Na dole znalazły się też sale wystawiennicze, które zagospodaruje samorząd.

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

W sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla aut osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstał również cechujący się modernistycznym charakterem taras widokowy. Można z niego zobaczyć panoramę Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.

- Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością – mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. - Cieszę się, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej ważnej turystycznie miejscowości.

Przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna kosztowała 22,5 mln zł. Projekt inwestycji opracowała pracowania architektoniczna An Archi Group sp. z o.o., a wykonawcą prac budowlanych była firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o.

Budowa przystanku kolejowego Wrocław Szczepin