Dolny Śląsk: Ze Stanów Zjednoczonych płynie most, który zapewni przeprawę przez Odrę

2021-02-02 9:54

Trwa remont zabytkowego mostu w Ścinawie. Główne prace naprawcze wymagają wybudowania tymczasowej przeprawy przez Odrę. Elementy konstrukcyjnego tymczasowego mostu wypłynęły już z portu w Stanach Zjednoczonych i dotrą do Polski w połowie lutego. Tymczasowy most ma zostać uruchomiony jeszcze przed wakacjami.

W Ścinawie na Dolnym Śląsku rozpoczęła się budowa mostu tymczasowego. Nowy most ma umożliwić przeprawę przez Odrę na czas remontu zabytkowego mostu w ciągu drogi krajowej nr 36. Zakończono już budowę 11 stalowych podpór tymczasowych, które będą wykorzystane do budowy tymczasowej przeprawy. Obecnie wykonywane są betonowe połączenia przyczółków z dojazdami.

Nowy most tymczasowy będzie miał 414 metrów długości, a jego elementy konstrukcyjne zostaną sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec stycznia z portu w New Jersey wypłynął do Polski kontenerowiec wiozący elementy mostu tymczasowego. Statek spodziewany jest w Gdańsku 12 lutego. Uruchomienie nowego mostu i objazdu planowane jest w drugim kwartale 2021 r.

Po uruchomieniu mostu tymczasowego zostanie przekierowany na niego ruch pojazdów, a istniejący most w Ścinawie w ciągu DK36 zostanie zamknięty dla ruchu. Remont zabytkowego mostu o długości 350 metrów będzie obejmował m.in. remont podpór, rozbiórkę nawierzchni i płyty pomostowej, wykonanie nawierzchni, naprawę balustrad mostu oraz wymianę dylatacji.

Planowany termin zakończenia remontu to przełom drugiego i trzeciego kwartału 2022 r. Koszt inwestycji to 32 mln zł.

Wrocław to miasto mostów! Jak dobrze znasz ich historię? [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Podobno w latach 50. pod tym mostem przeleciał samolot. Chodzi o?
Dworce pod Wrocławiem jak nowe