Zabytkowe dworce pod Wrocławiem otwarte dla podróżnych. Po remoncie wyglądają jak nowe [ZDJĘCIA]

2021-02-01 9:18

Dworce PKP w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostały w piątek po remontach otwarte dla podróżnych. Zabytkowym dworcom przywrócono oryginalną kolorystkę elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 30 mln zł.

Zakończył się remont dworców PKP w Kątach Wrocławskich i w Smolcu. Oba obiekty to zabytki - dworzec w Kątach Wrocławskich pochodzi z 1920 r., a budynek w Smolcu z 1843 r. Przebudowa i gruntowny remont dworców trwały półtora roku.

W dworcowych budynkach przywrócono oryginalną kolorystkę elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Gruntownej przebudowie poddano również wnętrza budynków.

- Do dyspozycji podróżnych oddano klimatyzowanie poczekalnie oraz toalety. Są one wyposażone w ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej - informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.

Pozostałą przestrzeń budynków zagospodarowano we współpracy z samorządem lokalnym.

- Na dworcu w Kątach Wrocławskich będą mieściły się Gminny Dom Kultury oraz biura Zakładu Gospodarowania Mieszkaniami, natomiast w Smolcu – posterunek Policji oraz Gminne Centrum Obsługi Mieszkańca. Część lokali na obydwóch dworcach kolejowych została przeznaczona również na potrzeby spółek kolejowych - dodaje Bartłomiej Sarna.

Przebudowy obu dworców były dofinansowane ze środków z budżetu państwa. Wartości inwestycji w Kątach Wrocławskich to 18,5 mln zł, a w Smolcu - 12,1 mln zł.

Do tej pory PKP SA, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w województwie dolnośląskim zakończyły przebudowy 11 dworców kolejowych. Obecnie prace budowlane trwają na dworcach: Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód, Szklarska Poręba Górna, Imbramowice, Bolesławiec i Węgliniec.

Sonda
Czy podróżujesz koleją?
Dworce pod Wrocławiem jak nowe