PESA Bydgoszcz dostarczy Kolejom Dolnośląskim nowe pociągi

i

Autor: materiały prasowe

Koleje Dolnośląskie kupują nowe pociągi. Zobacz, jak będą wyglądały [ZDJĘCIA]

2020-09-29 14:26

PESA Bydgoszcz dostarczy Kolejom Dolnośląskim pięć nowych 5-członowych pociągów elektrycznych. Tak zwane ELFy 2 pojawią się na dolnośląskich torach za dwa lata. Wartość kontraktu to 145 milionów złotych.

Koleje Dolnośląskie i PESA Bydgoszcz podpisały we wtorek (29 września) umowę na dostawę pięciu nowych 5-członowych pociągów elektrycznych. Wartość zamówionych pojazdów to 145 mln zł. Przewoźnik sfinansuje je częściowo wkładem własnym, pozyskanym z kredytu inwestycyjnego, a częściowo środkami unijnymi.

- Koleje Dolnośląskie to jeden z symboli sukcesu przewozów regionalnych w Polsce. Jesteśmy dumni z tego, że Pesa, dzięki dostarczanym pojazdom, może być częścią tego sukcesu - mówi Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz SA. - Elfy2, które dostarczymy Kolejom Dolnośląskim, to nowoczesne, dobrze zaprojektowane pojazdy, które będą wyprodukowane w oparciu o nasze najlepsze doświadczenia i innowacyjne rozwiązania. Jestem przekonany, że pasażerowie, jak i obsługa pociągów, będą z nich zadowoleni.

Każdy z zamówionych pociągów będzie składał się z 5 członów o łącznej długości ok. 90 m i będzie mógł poruszać się z prędkością do 160 km/godz. W środku będzie 250 miejsc siedzących, miejsca dla osób na wózkach, klimatyzacja, wi-fi, miejsce na rowery oraz 2 toalety.

TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY NOWE POCIĄGI KOLEI DOLNOŚLĄSKICH:

Nowe pociągi pojawią się na dolnośląskich torach za 22 miesiące. Będą kursować na dwóch liniach:

  • Oleśnica – Wrocław Główny – Siechnice – Jelcz-Laskowice
  • Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz-Laskowice

- Nowe pociągi pozwolą na rozwój kolei aglomeracyjnej Wrocławia – zapowiada Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - To projekt ważny z wielu względów: uwolni miasto od korków, pozwoli na dalszy jego rozwój, a przede wszystkim wpisze się w naszą strategię walki z wykluczeniem komunikacyjnym na Dolnym Śląsku.

W ciągu roku od podpisania umowy Koleje Dolnośląskie będą mogły zamówić 20 kolejnych Elfów 2, w cenie 29 mln zł za pojazd.

Podlaskie. Tak dochodzi do wypadków. TIR wyprzedzał TIR-a