Dolny Śląsk: Zlikwidowane laboratoria, zatrzymani chemicy. CBŚP uderza w gangi narkotykowe

2020-11-03 8:50

Zlikwidowane 3 laboratoria narkotykowe, przejęte kilka kilogramów narkotyków i 6 osób zatrzymanych – w tym 3 chemików – to efekt ostatnich działań Centralnego Biura Śledczego Policji na Dolnym Śląsku. Dzięki tym akcjom kilkaset tysięcy "działek" narkotyków nie trafi na rynek.

Czech produkował metamfetaminę w Bystrzycy Kłodzkiej

Funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia i Kielc, przy wsparciu policjantów z Bystrzycy Kłodzkiej i funkcjonariuszy Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Jeleniej Góry, zlikwidowali nielegalne laboratorium w Bystrzycy Kłodzkiej, w którym była produkowana metaamfetamina. W mieszkaniu, w którym zaaranżowano laboratorium, znajdowały się liczne odczynniki i środki chemiczne, a także kilkudziesięciolitrowe beczki z substancją, służącą do produkcji narkotyków. Zabezpieczono także urządzenia i sprzęt laboratoryjny.

W laboratorium znaleziono ok. 130 gramów kryształu metamfetaminy, co stanowi prawie 1,3 tys. porcji dilerskich. Ponadto w kolbach reakcyjnych znajdowało się blisko 5 litrów cieczy zawierającej metamfetaminę – z tej ilości można by uzyskać ok. 6 kg metamfetaminy, czyli co najmniej 60 tys. "działek".

W czasie akcji zatrzymano obywatela Czech, podejrzanego o produkcję znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna usłyszał zarzut wytwarzania substancji psychotropowych i został tymczasowo aresztowany.

CBŚP uderza w gangi narkotykowe na Dolnym Śląsku

Hurtowe ilości amfetaminy we Wrocławiu

Policjanci CBŚP z Wrocławia zatrzymali 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o produkcję siarczanu amfetaminy. W wynajętym we Wrocławiu mieszkaniu policjanci zabezpieczyli ponad 28 kg amfetaminy w postaci soli, z czego można by uzyskać ponad 280 tys. porcji handlowych. Amfetamina była zapakowana w 28 hermetycznych worków i przygotowana już do sprzedaży hurtowej. Według śledczych, przejęte narkotyki miały trafić na rynek województwa dolnośląskiego.

Laboratorium metamfetaminy w Jeleniej Górze

Kolejne laboratorium, w którym była produkowana metamfetamina, zlikwidowano w Jeleniej Górze. Wytwórnia mieściła się w pomieszczeniach gospodarczych na jednej z posesji. W laboratorium policjanci znaleźli ponad 2,2 kg matamfetaminy (2,2 tys. porcji dilerskich), prawie 1,2 kg pseudoefedryny oraz różnego rodzaju urządzenia i przedmioty, m.in. szklane kolby z cieczą i widocznym osadem, menzurki, zlewki, misy żaroodporne, blistry po tabletkach zawierających pseudoefedrynę, a także niezbędne do produkcji narkotyku odczynniki i substancje chemiczne.

Podczas akcji zatrzymano chemika oraz trzy osoby podejrzane o pomoc w produkcji metamfetaminy. Wszystkim postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dodatkowo troje z nich będzie odpowiadało za produkcję narkotyków i prekursorów. 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane, a czwarty podejrzany został objęty dozorem policyjnym.