Bezdomni

i

Autor: Pixabay.com

Dramat! Koronawirus wyrzuca całe rodziny na bruk! Masowe utraty pracy w Polsce [Uwaga TVN]

2021-04-09 20:52

W programie “Uwaga”, 9 kwietnia o 19:55, wyemitowany został materiał, w którym przedstawione zostały dramatyczne historie kilku mieszkańców Wrocławia, którzy za sprawą pandemii koronawirusa znaleźli się na skraju kryzysu bezdomności. Narastający kryzys ekonomiczny to kolejny skutek pandemii wirusa COVID-19. Zamknięcie wielu branż gospodarki sprawiło, że coraz więcej osób nie wie, skąd wziąć pieniądze na czynsz lub ratę kredytu. Stracili bowiem podstawowe źródła dochodu, a całe ich życie znalazło się nad przepaścią.

Koronawirus pogłębił biedę w Polsce

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w Polsce przybywa nowych bezdomnych. Wrocławski motorniczy – Jan Piontek to szef fundacji “Weź pomóż. Osobom w kryzysie lub na skraju kryzysu bezdomności pomaga, rozdając im jedzenie. 

- Ja przeżyłem w swoim życiu biedę i bardzo mi smutno, gdy teraz na tych ludzi patrzę. Nie mają pracy, są zadłużeni, potrzebują pomocy, my możemy pomóc tą żywnością – wyznał Jan Piontek.

Czytaj też: Wrocławski sanepid szuka wiernych, którym komunii udzielał ksiądz zakażony koronawirusem

Z dnia na dzień kolejki po jedzenie są coraz dłuższe

- Pracowałam w restauracji. Od 4 marca zeszłego roku nie pracuję. Pracy w Polsce było bardzo dużo, a teraz nie ma jej prawie wcale, a jak jest to trzeba się o nią bić. Sytuacja jest tragiczna – przejmująco stwierdza jedna z kobiet czekająca w kolejce po jedzenie.

Pandemia koronawirusa odbierze rodzicom ich dzieci?

Nie mniej szokująca jest historia Pana Michała, głowy czteroosobowej rodziny. Od 2017 roku prowadził własną działalność gospodarczą. Firma opierała się na hotelarstwie i gastronomii. Pandemia doprowadziła do jej upadku. “Wszystko, co mieliśmy sprzedaliśmy” - przyznaje Pan Michał. Rodzina z dwójką dzieci zaczęła mieć problemy z płaceniem czynszu za mieszkanie, które jest już zadłużone na dziesięć tysięcy złotych. Pan Michał zwrócił się z prośbą o wsparcie do Pomocy Społecznej. Tam zaproponowali mu przeprowadzenie się z całą rodziną do noclegowni. Byłoby to fatalne rozwiązanie. Mogłoby się ono wiązać nawet z utratą prawa do opieki na dziećmi. Na szczęście rodzinie pomogła Kamiliańska Misji Pomocy Społecznej. Spłaciła całomiesięczny czynsz. Pan Michał zyskał dzięki temu trochę czasu na przekwalifikowanie się. Niebawem ma uzyskać uprawnienia do prowadzenia autobusu. 

Czytaj też: Kolejne punkty szczepień we Wrocławiu. Na stadionie będą szczepić 8 tys. osób dziennie

Adriana Porowska, prezeska zarządu Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej podzieliła się wstrząsającymi faktami na temat wchodzenia przez Polaków w kryzys bezdomności.

- U każdej osoby, której pomagaliśmy, bezdomność zaczęła się w domu... Sytuacja, w której rodzina nie ma mieszkania to oznaka dla służb, że trzeba jej odebrać dzieci - przekazała Porowska.

Wiele wskazuje na to, że wynikający z pandemii koronwirusa kryzys ekonomiczny będzie narastał. W ciągu roku liczba osób bezrobotnych w Polsce wzrosła z 900 tysięcy do ponad miliona.

Sonda
Koronawirus. Czy dzieci powinny już wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach?
Tak od środka wygląda walka z koronawirusem. Pacjentka opowiada o dramacie w szpitalu