Duże zapotrzebowanie na krew we Wrocławiu

i

Autor: pixabay.com

Duże zapotrzebowanie na krew we Wrocławiu. Brakuje grup ujemnych

2021-07-26 7:41

W stolicy Dolnego Śląska brakuje krwi. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zapotrzebowanie na krew w wakacje jest bardzo duże. Największe niedobory są wśród grup ujemnych. Pracownicy RCKiK apelują do dawców o zgłaszanie się do punktów krwiodawstwa.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje do dawców o oddawanie krwi. Zapotrzebowanie na krew w wakacje jest bardzo duże. W stolicy Dolnego Śląska brakuje grup ujemnych. Jak informują pracownicy RCCiK niedobory krwi spowodowane są nieobecnością stałych dawców, którzy w wakacje wyjeżdżają na urlopy, a także zwiększonym zapotrzebowaniem zgłaszanym przez szpitale.

- W szpitalach, po fali pandemii, wykonuje się teraz dużo planowych operacji i stąd duże zapotrzebowanie na krew - powiedziała PAP lek. Małgorzata Antończyk z RCKiK we Wrocławiu.

W RCKiK we Wrocławiu brakuje przede wszystkim grup krwi ujemnych, a w szczególności 0-, A-, B-. Potrzebna jest też krew 0+ i A+.

Krew można oddać w RCKiK we Wrocławiu oraz w oddziałach w Głogowie i Lubinie. Prowadzone są też akcje wyjazdowe w regionie - krew można oddać wówczas w specjalnym autobusie. We Wrocławiu działa też Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym.

Małgorzata Antończyk podkreśla, że oddawania krwi jest bardzo bezpieczne, a pacjentów każdorazowo kwalifikuje do tego lekarz.

Nowa wrocławska rzeźba przy alei Dębowej