W Kłodzku powstaje mapa pozytywnego potencjału młodzieży

i

Autor: PublicDomainArchive/PD/pixabay.com W Kłodzku powstaje mapa pozytywnego potencjału młodzieży

Dzieci ulicy nie muszą być złe. Zobacz, jak tworzą mapę ich potencjału!

2015-08-31 21:53

W Kłodzku powstaje nietypowa mapa potencjału młodzieży. Stworzą ją streetworkerzy z Koła Naukowego Psychologii i Pedagogiki COGNITIA, działający przy tamtejszym Zamiejscowym Wydziale Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Jaki mają cel?

Swój projekt nazwali "Dwoma stronami magii ulicy". Razem z jednostkami samorządu lokalnego chcą postawić diagnozę społeczną, która odpowie na pytania o potrzeby dzieci i młodzieży. Ma ona zostać opracowana w formie mapy zagrożeń oraz katalogu pozytywnego potencjału Dzieci Ulicy Kłodzka.

Jak to robią? Za pomocą tzw. pedagogiki ulicy. Metoda ta polega na pracy poza instytucjami, w naturalnym środowisku badanych. Dlatego też streetworkerzy chcą uczestniczyć w ich życiu, aby zarówno móc reagować na zagrożenia, jak i inicjować pozytywne zmiany wśród społeczności lokalnej.

A będą to robić, pomagając im odkrywać pasje i motywując do rozwoju i tworzenia. Dlaczego w ogóle się za to zabierają? Bo, jak mówią, dzieci ulicy też mogą być kreatorami pozytywnych zmian. Także w Kłodzku.

Chcą walczyć ze stereotypami

Autorzy projektu zamierzają zaktywizować młodych ludzi, którzy często są zagrożeni wykluczeniem społecznym lub też marginalizowani ze względu na stereotypy. Poprzez swoje działania zamierzają przełamywać te stereotypy, a samą młodzież zainspirować do zmian.

- Streetworking jest inspiracją do zmiany, do tworzenia i odkrywania siebie, jest rozbudzaniem pozytywnych zasobów, które poprzez rozwój mogą zmieniać i zmieniają na lepsze. Dziecko czy nastolatek są dla Cognitia Streetworking Group Kłodzko podmiotem i partnerem zawsze wymagającym szacunku, a nie obiektem oddziaływań wychowawczo-edukacyjnych – tłumaczy psycholog dr Andrzej Chmiel, opiekun naukowy projektu.

- Ważne jednak, by nie oczekiwać od projektu działań interwencyjnych w stylu "tak nie rób, rób tak bo powinieneś…", tym zajmują się odpowiednie służby i tradycyjni pedagodzy, i niech to robią nadal. Rolą streetworkera jest akceptować, stworzyć sytuację zaufania i zainspirować młode osoby do wyboru jasnej i barwnej strony ulicy, do tego by chciało się chcieć i twórczo być razem, być z Cognitią ufając w swoje możliwości i wykorzystując swoje umiejętności poprzez rozwój zasobów i pasji, które tkwią w Dzieciach Ulicy – dodaje.

Kto za tym stoi?

Projekt będzie realizowany we współpracy z lokalnymi środowiskami twórczymi, m.in. Stowarzyszeniem "Silnia" i służbami Kłodzka. Jego koordynatorką jest Joanna Pińczuk, studentka Edukacji Wczesnoszkolnej i Wychowania Przedszkolnego z Opieką nad Dzieckiem w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.