Dzieci wybrały patrona szkoły. Jan Paweł II przegrał z księżną Daisy.

i

Autor: Wojciech Rzążewski/SUPER EXPRESS, James Lafayette/WIKIPEDIA

Prawica w szoku!

Dzieci wybrały patrona szkoły. Jan Paweł II przegrał z księżną Daisy

2022-10-29 20:55

Dzieci, a także rodzice i nauczyciele, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu wybrali patrona placówki. Kandydatów było trzech. Zwyciężyła księżna Daisy, która pokonała Jana Pawła II oraz św. Faustynę.

Księżna Daisy patronką szkoły w Wałbrzychu

Wybory patrona szkoły odbyły się w środę, 26 października. - Uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły oddawali głosy na swoich kandydatów. Komisja po przeliczeniu głosów stwierdziła, że spośród kandydatów na Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu większością głosów wybrano Księżną Daisy - napisano na facebookowym profilu szkoły.

W wyborach było trzech kandydatów. Oprócz księżnej Daisy byli to Jan Paweł II oraz św. Faustyna Kowalska. Porażka kandydatów związanych z kościołem wywołała wściekłość na prawicy. - Wybór dokonany przez dzieci ich rodziców i wychowawców jest żenującym niestety dowodem na to jak zmienia się tożsamość Polaków, szczególnie w zachodnich regionach Polski – czytamy na prawicowym portalu wpolityce.pl.

Wybór społeczności szkolnej nie podoba się również lokalnemu politykowi PiS. - Daisy Hochberg von Pless to barwna postać przedwojennej historii Wałbrzycha. Angielska arystokratka mieszkająca na Zamku Książ. Wybór tej osoby na patrona szkoły to potwierdzenie trendu poszukiwania tożsamości w niemieckiej historii miasta. Moim zdaniem to początek świeckiego kultu wpisany promocję Książa – powiedział portalowi wpolityce.pl Piotr Sosiński, sekretarz wałbrzyskich struktur PiS. - Daisy wprawdzie była filantropką i przeciwniczką wojny, ale jej postać nie do końca spełnia prawny wymóg, aby patron był wzorem osobowym dla dzieci i młodzieży i cieszył się szacunkiem i uznaniem. Życie Daisy okazało się doskonałym materiałem dla musicalu Konrada Imieli, ale mam ogromne wątpliwości czy powinna być patronem szkoły – dodał Piotr Sosiński.

Odmiennego zdania jest natomiast prezes Fundacji Księżnej Daisy Von Pless. - To wspaniała wiadomość. Cieszymy się w Fundacji, że uczniowie oraz cała społeczność szkolna, zdecydowali o wyborze Księżnej Daisy na patronkę szkoły w powszechnych wyborach. To nie tylko piękny sposób na upamiętnienie postaci historycznej, ale także ważna dla uczniów życiowa lekcja demokracji bezpośredniej – powiedział portalowi walbrzych24.com Mateusz Mykytyszyn.

Czytając komentarze w sieci, zdecydowana większość internautów również jest zdania, że księżna Daisy to odpowiednia patronka dla wałbrzyskiej szkoły.

A Wy jak sądzicie? Zagłosujcie w sondzie poniżej.

Sonda
Kto powinien zostać patronem zespołu szkół nr 5 w Wałbrzychu?