Wodowskaz

i

Autor: Tomasz Golla

Fala wezbraniowa na Odrze dotarła do Wrocławia. Czy grozi nam powódź?

2020-10-19 8:54

Fala wezbraniowa na Odrze dotarła do Wrocławia w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rzeka zalała m.in. bulwar Politechniki Wrocławskiej i ogródki działkowe na Kozanowie. Poziom alarmowy w podwrocławskim Trestnie został przekroczony o ponad 30 cm. Czy grozi nam kolejna powódź?

W nocy z niedzieli na poniedziałek do Wrocławia dotarła fala wezbraniowa na Odrze. W poniedziałek rano w podwrocławskim Trestnie poziom wody wynosił 487 cm, co oznacza, że stan alarmowy został przekroczony o 37 cm. Na rzece obowiązuje trzeci, najwyższy alert hydrologiczny.

We Wrocławiu już w weekend podtopione zostały m.in. bulwary Politechniki Wrocławskiej i Dunikowskiego. Z powodu cofki na Ślęzie zalane zostały też ogródki działkowe w okolicach Kozanowa. Z kolei w rejonie Ostrowa Tumskiego na rzece piętrzyły się konary drzew.

Synoptycy uspokajają jednak, że powódź nam nie grozi. Intensywne opady deszczu, którym zawdzięczamy wysoki poziom Odry już ustały. W poniedziałek wieczorem woda w rzece powinna zacząć powoli opadać, choć wysoki poziom może utrzymywać się jeszcze przez kolejną dobę.

Atak zimy na Dolnym Śląsku! Zobaczcie, gdzie spadło TYLE śniegu! [wideo]