Dolny Śląsk to zdecydowanie jedno z bardziej górzystych województw w Polsce. Ciągnące się na południu Sudety skrywają wiele urokliwych pasm górskich, w których zakocha się niejeden miastowy. Ich niewielka odległość od Wrocławia sprawia, że wielu wrocławian porzuca miejski zgiełk i daje ponieść się górskim szlakom. Jest ich jednak na tyle dużo, że nie będziemy stać w korkach.
Przygotowaliśmy dla was najciekawsze górskie oazy, do których dotrzecie z Wrocławia w ciągu zaledwie kilku godzin i gwarantujemy, że będziecie w nie zaglądać regularnie. Sprawdźcie, które góry są warte odwiedzenia i znajdują się blisko Wrocławia.
Czytaj także: Na tych zdjęciach Wrocław wygląda jak zaczarowany. Poznajcie jego magię! [GALERIA]
Ślęża
Zdecydowana ulubienica wrocławian. Położona zaledwie 30 km od naszego miasta, majestatycznie wznosi się pośród równiny. Na szczyt Ślęży najlepiej wspiąć się od strony Sobótki. Na górze znajduje się schronisko PTTK, kościół, nadajnik radiowo-telewizyjny, wieża widokowa oraz ruiny zamku.
Wielka Sowa (Góry Sowie)
To najwyższy szczyt Gór Sowich, położonych w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Z Wrocławia należy kierować się na Dzierżoniów, następnie Pieszyce i Walim. Najlepsze wejście na Wielką Sowę prowadzi z miejscowości Rzeczka. Na szczycie znajduje się Wieża Bismarcka, która dziś pełni funkcję Wieży Widokowej. Przy dobrej widoczności można dostrzec zabudowania Wrocławia.
Śnieżka (Karkonosze)
Najwyższy szczyt Dolnego Śląska i Sudetów to Śnieżka w Karkonoszach. Doskonale rozpoznawalna dzięki charakterystycznej konstrukcji, znajdującego się na jej szczycie obserwatorium meteorologicznego, przypominającego latające spodki. Śnieżkę można zdobyć szlakami wiodącymi z Karpacza lub wjeżdżając kolejką od czeskiej strony. Rozpościera się z niej widok na całą Kotlinę Jeleniogórską. Przy dobrej widoczności można z niej również dostrzec Sky Tower. Malowniczym Karkonoszom warto poświęcić więcej niż jedno popołudnie.
Góry Izerskie
Sąsiadujące z Karkonoszami Góry Izerskie, to zdecydowanie mniej uczęszczane, ale równie piękne szlaki. Izery najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem. Wyruszyć można z Polany Jakuszyckiej tuż przed granicą z Czechami i kierować się wzdłuż meandrującej Izery. Warto na chwilę zatrzymać się na Hali Izerskiej, wstąpić do schronisk Orle, na Stogu Izerskim czy Chatki Górzystów, gdzie latem serwowane są pyszne naleśniki z jagodami. Na Stóg Izerski możemy wjechać również kolejką gondolową ze Świeradowa-Zdroju.
Góry Bardzkie
Kierując się na południe od Wrocławia, w kierunku Kotliny Kłodzkiej, podziwiać możemy Góry Bardzkie. Ciągną się one przez 20 km od Przełęczy Srebrnej po Przełęcz Kłodzką. Te stosunkowo niewysokie góry oferują jednak niepowtarzalne widoki. Warte uwagi jest najwyższe wzniesienie tego pasma Szeroka Góra, ale i nieco niższa Bardzka Góra, z której rozpościera się widok na zabytkowe Bardo.
Szczeliniec Wielki
Dalej na południe w stronę Kudowy-Zdroju natrafimy na jedne z najbardziej charakterystycznych i tajemniczych gór w Polsce. Park Narodowy Gór Stołowych to niepowtarzalne formacje skalne, których pozazdrościć nam mogą Góry skaliste. Najwyższym szczytem Stołowych jest Szczeliniec, poprzecinany licznymi szczelinami. Na jego szczycie stworzona została ścieżka edukacyjna, która pozwoli nie tylko poznać wszelkie zakamarki tego wzniesienia, ale przede wszystkim podziwiać widoki z każdej strony świata. Warto, nawet latem, zabrać ze sobą ciepłe ubranie, bowiem na Szczelińcu, pośród skał panują wyjątkowo niskie temperatury.
Góry Orlickie
Przedłużeniem już po czeskiej stronie Gór Bystrzyckich są Góry Orlickie. Zahaczają one o Polskę tylko niewielkim fragmentem, w którym położony jest dolnośląski kurort narciarski Zieleniec. Najwyższy szczyt, położony po czeskiej stronie to Wielka Desztnia (1115 m n.p.m.).
Śnieżnik
Po drugiej stronie Kotliny Kłodzkiej znajduje się masyw śnieżnika. Przez jego szczyt (1426 m n.p.m.) przebiega granica polsko-czeska. Tam też znajdziemy ruiny wznoszącej się tu dawniej wieży widokowej. I bez niej ze Śnieżnika możemy podziwiać piękne widoki na kotlinę.
Pradziad (Jesioniki)
Ze Śnieżnika doskonale widoczne są Jesioniki, jedno z najwyższych pasm w Czechach, z drugą co do wysokości górą w tym kraju Pradziadem (1491 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się wieża nadawcza, z której można podziwiać widok na całe pasmo Hruby Jesenik. Co ciekawe, na przełęcz pod szczytem można dojechać autobusem kursowym z Karlove Studanky.