Na Dolnym Śląsku na choroby wirusowe zachorowało w ostatnim tygodniu ponad 12 tysięcy osób

i

Autor: Gadini/PD/pixabay.com Na Dolnym Śląsku na choroby wirusowe zachorowało w ostatnim tygodniu ponad 12 tysięcy osób

Grypa zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Jak jest na Dolnym Śląsku? [WIDEO, AUDIO]

2018-02-22 10:59

Ponad 270 tysięcy osób chorych w całym kraju i cztery zgony z powodu grypy. Tak było w Polsce w ostatnim tygodniu. Jak jest na Dolnym Śląsku? Tendencja zachorowań jest stale wysoka - odpowiadają specjaliści. Jednak w porównaniu do innych regionów kraju średnia liczba zachorowań na grypę nie jest w regionie aż tak wysoka.

Zaczyna się od ogólnego osłabienia, później dochodzi ból kości i gorączka. Grypa, bo o niej mowa, sieje spustoszenie w całym kraju. Pomiędzy 8 a 15 lutego zarejestrowano w Polsce ogółem 271777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Cztery osoby zmarły z powodu tej choroby. Średnia dzielna zapadalność na grypę wyniosła 88,4 na 100 tysięcy ludności - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

- W analogicznym okresie, czyli od 8 do 15 lutego na Dolnym Śląsku odnotowano 12 541 tysięcy zachorowań na choroby wirusowe, w tym na grypę. W regionie utrzymuje się stała wysoka tendencja zachorowań - wyjaśnia Magdalena Mieszkowska, rzeczniczka dolnośląskiego sanepidu.

We wrocławskim szpitalu wyleczyli raka laserem. Jako pierwsi w Polsce! [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

Są jednak takie powiaty, gdzie chorych na grypę przybywa w szybkim tempie.

- W ostatnim tygodniu zauważamy tendencję zwyżkową jeśli chodzi o przypadki zachorowań. Od 1 stycznia było tych przypadków 118. Od 1 do 15 lutego odnotowaliśmy 300 przypadków - opowiada Józef Nowak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu.

To mniej niż przed rokiem, choć liczba chorych rośnie.

Problem zachorowań jest spory, co widać między innymi w przychodniach. Niektóre z nich, jak Milickie Centrum Zdrowia, odstąpiły od rejestracji pacjentów i przyjmują ich na bieżąco.

ZOBACZ materiał NOWA TV 24 GODZINY:

Co robić, by uniknąć grypy?

- Powinniśmy zaszczepić siebie i najbliższą rodzinę. Jeżeli kaszlemy, kichamy to w zgięcie łokciowe. Dłonie nie zostaną wtedy skażone wirusem - radzi Józef Nowak.

Warto także:

  • jak najczęściej myć ręce wodą z mydłem

poza domem i w podróży mieć przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, by móc umyć ręce

  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
  • unikać masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym, zwłaszcza podczas dłuższych podróży
  • zadbać, aby Twoje dzieci również przestrzegały tych zaleceń.
  • Posłuchaj materiału reportera Sebastiana Stelmacha:

    Czytaj także: Muzeum Figur Woskowych zniknie z Wrocławia? Miasto czyści Wzgórze Partyzantów [WIDEO, AUDIO]