Największa gwiazda kina Bollywood odwiedziła Wrocław. Amitabh Bachchan jest nie tylko aktorem, ale również producentem i prowadzącym hiduską wersję programu "Milionerzy". Do Stolicy Dolnego Śląska przyjechał na zaproszenie konsula honorowego republiki Indii we Wrocławiu. Ponoć nie było łatwo, ponieważ aktor jest rozchwytywany.
W programie wizyty znalazło się wspólne, wraz z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, odsłonięcie krasnala z podobizną dr Harivansha Rai Bachchana - sławnego indyjskiego poety i ojca Amtiabha Bachchana. Krasnal, który stanął na rogu ul. Kuźniczej i Wita Stwosza, trzyma w ręku książki Olgi Tokarczuk i Wisławy Szymborskiej.
Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim Amitabh Bachchan ma zostać odznaczony przez rektora uczelni, prof. dr hab. Adama Jezierskiego, medalem „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego” oraz przez wojewodę dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego, orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Aktor odwiedził już m.in. słynny Kościół Pokoju w Świdnicy, spotkał się także z noblistką Olgą Tokarczuk.
- On powinien dostać nagrodę Nobla, niestety nie dostał, bardzo chciałem, aby trzymał książki Olgi Tokarczuk i Wisławy Szymborskiej - mówi o poecie, ojcu aktora, Kartikey Johri, konsul honorowy republiki Indii we Wrocławiu.
- Cieszę się, że możemy budować kolejne międzynarodowe pomosty, z kulturą Indii w tym przypadku. To za każdym razem nas uszlachetnia i pokazuje coś nowego. A postać krasnala akcentuje przede wszystkim wątki związane z literaturą - mówi prezydent Jacek Sutryk.
Amitabh Bachchan jest oczarowany Wrocławiem.
- Rozmawiałem dziś rano z moją rodziną i powiedziałem im, że wrócimy tutaj razem, nie na wakacje, ale aby spędzić tutaj trochę czasu. Jestem wzruszony z powodu postawienia krasnala z wizerunkiem mojego ojca, to dla mnie bardzo emocjonalne - mówi aktor z uśmiechem.
We wtorek, 17 grudnia, Amitabh Bachchan spotka się z widzami i weźmie udział w rozmowie przed projekcją filmu „Pink”, w którym gra główną rolę.
Amitabh Bachchan (ur. 1942) jest najbardziej znanym aktorem indyjskiego przemysłu filmowego. Zagrał w blisko 180 filmach. Do najbardziej popularnych tytułów należą „Czasem słońce, czasem deszcz”, „Sholay”, „Black” czy „Wielki Gatsby”. Jego kariera trwa nieprzerwanie od czterech dekad.
Oprócz wkładu w rozwój bollywoodzkiej kinematografii, aktor chętnie angażuje się w działania społeczne oraz charytatywne, za które uzyskał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, a także Ambasadora Fundacji Nelsona Mandeli. Amitabh Bachchan został uhonorowany szeregiem oznaczeń państwowych za swój wkład w sztukę i rozpowszechnianie kultury indyjskiej. W 2007 roku za zasługi dla świata i kina nadano mu Order Narodowy Legii Honorowej, będący najwyższym odznaczeniem państwowym we Francji.