Ikarus znów wyjedzie na ulice. Sami go odremontują [GALERIA, WIDEO]

2015-07-14 10:14 Joanna Pachla
Ikarusy woziły wrocławian przez blisko 20 lat
Autor: Enusia, facebook.com/tramwaj.enusia Ikarusy woziły wrocławian przez blisko 20 lat

Legenda uratowana! Ostatni ikarus, który kursował po ulicach miasta, nie trafi tak szybko na złom. Zadbali o to miłośnicy miejskiej komunikacji, którzy na własną rękę postanowili go odremontować.

W latach 80. ubiegłego wieku były dumą Wrocławia. Nazywane cudownymi dziećmi węgierskiej motoryzacji, przez ponad 20 lat woziły mieszkańców miasta. Kiedy MPK zainwestowało w nowe solarisy, ikarusy odeszły jednak w niebyt. Ostatni z nich kursował po Wrocławiu w zeszłym roku. Dziś na ulicach nie ma po nim śladu.

Teraz okazuje się, że słuch po legendzie jednak nie zaginie. Miłośnicy wrocławskiej komunikacji na własną rękę postanowili zająć się ikarusem. Mowa o członkach Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego – to oni, aby nie dopuścić do kasacji pojazdu, wykupili go od MPK.

- Autobusy Ikarus woziły wrocławian przez wiele lat. Do końca XX wieku razem z pojazdami marki Jelcz stanowiły podstawę komunikacji autobusowej we Wrocławiu. Uznaliśmy, że warto zachować ostatni sprawny egzemplarz tej marki, by utrwalić dzieje transportu miejskiego we Wrocławiu – opowiada nam Krzysztof Kołodziejczyk, prezes KSTM.

Ikarus wyjedzie na ulice?

Ikarus nie trafi jednak do żadnego muzeum, a ponownie na ulice miasta. Kiedy? Najpewniej jeszcze w tym roku.

- Prace te wykonujemy w naszym czasie wolnym, stąd niestety nie jesteśmy w stanie podać żadnego dokładnego terminu. Po naprawie i lakierowaniu pojazd będzie znów woził wrocławian podczas różnego typu imprez promujących miasto i komunikację zbiorową. Będzie można go też wynająć, podobnie jak jeden z naszych tramwajów, wagon Konstal 4N1 z 1960 roku, zwany Enusią – dodaje Kołodziejczyk.

Zobacz słynne ikarusy w akcji: