Pluskwy - jak rozpoznać ugryzienia?

i

Autor: Shutterstock Pluskwy - jak rozpoznać ugryzienia?

Wakacyjny horror

Jak wygląda ugryzienie pluskwy i jak je rozpoznać? Pluskwy to plaga hoteli i wakacyjny koszmar. Jeśli przywieziesz je do domu TO KONIEC dla twoich ubrań

2022-07-07 11:54

Ugryzienie pluskwy potrafi zamienić nawet najlepszy urlop w prawdziwy koszmar. Niestety, na te owady można się natknąć w wielu hotelach. Lepiej wiedzieć, jak je rozpoznać, bo nie dość, że ugryzienia pluskiew strasznie swędzą, to w dodatku bardzo ciężko pozbyć się tych robaków z domu. Powrót do domu z hotelu, w którym były pluskwy może oznaczać pożegnanie z naszymi ukochanymi ubraniami. Ostrzegamy!

Ugryzienia pluskwy - jak je rozpoznać?

Masz na ciele czerwone bąble, mniejsze niż ugryzienia komarów, które w dodatku bardzo swędzą? Nie mamy dobrych wieści! To mogą być ślady ugryzienia pluskwy, a nawet całego stada pluskiew. To "pamiątka", której nikt nie chce przywieźć z wakacji, niestety pluskwy są prawdziwą plagą w hotelach. To bardzo małe owady, które upodobały sobie ciemne miejsca, najczęściej takie, w których się śpi. Chętnie zagnieżdżają się w materacach i atakują swoje ofiary w nocy. Ugryzienie pluskwy nie boli - owad w trakcie ataku wpuszcza substancję przeciwbólową. Najczęściej dopiero rano, po przebudzeniu, człowiek orientuje się, że został pogryziony. Jak rozpoznać ugryzienia pluskwy? Są bardzo charakterystyczne:

  • to czerwone, okrągłe plamki, które po czasie zmieniają się w drobne bąble,
  • bąbel ma średnicę ok. 5 cm,
  • bąble występują najczęściej w grupach po trzy obok siebie, tworząc linię,
  • ugryzienia pluskwy (a dokładniej: ukąszenia) bardzo swędzą.

Zobacz w naszej galerii, jak rozpoznać pluskwy - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Dlaczego tak ważne jest, aby sprawdzić, czy w domu lub hotelu są pluskwy? Najważniejsze, to nie zabrać ich ze sobą i nie przenieść do swojego samochodu lub mieszkania. Pluskiew bardzo trudno się pozbyć. Szybko się rozmnażają, a ich jaja są mikroskopijnej wielkości, więc ciężko je zauważyć i całkowicie usunąć. Ponadto, jeśli zadomowią się w naszej walizce, możemy się pożegnać z naszymi ubraniami, jeśli chcemy ratować mieszkanie. Po czym można rozpoznać, że w domu lub w hotelu są pluskwy?

  • po obecności małych robaków najczęściej w materacach, zagłówkach i szczelinach wokół łóżek, meblach tapicerowanych, gniazdkach elektrycznych, czy w okolicach kabli,
  • po plamach krwi na prześcieradle i pościeli,
  • po odchodach i jajach - choć są mikroskopijnej wielkości, można je dostrzec w zagłębieniach przy materacu,
  • po zapachu - w pomieszczeniach czuć zapach kolendry.

Przeczytaj także: Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Oparzenia, pęcherze i straszny ból - to skutki kontaktu z tą rośliną. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Pluskwy - jak się ich pozbyć?

Gdy w naszej walizce, lub - co gorsza - w domu, zalęgną się pluskwy, pojawia się pytanie, jak się ich pozbyć. Jeśli w hotelu, w którym spaliśmy były pluskwy i mamy podejrzenia, że mogliśmy przywieźć je ze sobą, najlepszym rozwiązaniem będzie wypranie całej zawartości walizki. Niestety, pluskwy giną dopiero w bardzo wysokich temperaturach, albo bardzo niskich temperaturach. Dlatego pranie trzeba ustawić na długi program (minimum 2 godziny), i na co najmniej 60, a najlepiej nawet na 90 stopni. Może to oznaczać, że wiele z naszych ubrań po praniu w takiej temperaturze nie będzie się już nadawało do noszenia. Czasami jednak takie poświęcenie jest konieczne, by pluskwy nie rozprzestrzeniły się po całym domu. Z pluskwami można próbować także walczyć na inne sposoby:

  • odkurzać miejsca, w których się zalęgły, licząc na to, że uda się wciągnąć jaja,
  • czyścić materace i tapicerki przy użyciu pary wodnej,
  • w ostateczności trzeba będzie spalić materac, w którym się zalęgły.

Jeśli nie możemy się pozbyć pluskiew domowymi sposobami, konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, który zajmuje się profesjonalnym zwalczaniem insektów.

Sonda
Czy musiałeś kiedyś walczyć z pluskwami w mieszkaniu?
Nużeniec i nużyca. Robaki w oku wywołują dokuczliwą chorobę