Poradnik umieszczony jest w internecie. Każdy może go tam przeczytać

i

Autor: Arek Gołka Poradnik umieszczony jest w internecie. Każdy może go tam przeczytać

Jak się dogadać z Romami? We Wrocławiu powstał poradnik [WIDEO, AUDIO]

2016-02-19 11:30

Poradnik ma pomóc z jednej strony Romom, a z drugiej strony Polakom, którzy stykają się z nimi w szkołach czy urzędach.

Książka powstawała przez cztery lata. Na podstawie swoich doświadczeń z żyjącymi w Wrocławiu Romami stworzyło ją Stowarzyszenie Nomada.

Poradnik trafił do wrocławskich szkół, urzędów pracy i niektórych firm. Działacze Nomady są przekonani, że dla mieszkańców Wrocławia to szansa na walkę z negatywnymi stereotypami. 

- Romów nie należy się bać, za to dobrze jest wykazać się wrażliwością, tak jak w kontakcie z każdym człowiekiem, nieważne kim jest i skąd pochodzi. Romom z kolei tłumaczymy jak to wygląda w kontakcie ze służbą zdrowia czy jak wypełnić formalności w urzędzie stanu cywilnego - wyjaśnia Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada.

Nieczyste zawody

W poradniku znajduje się również wyjaśnienie dlaczego Romowie wchodzą z konflikt z prawem. Jest tam także informacja jakie zawody uważają za nieczyste, czyli takie, które wykluczają kogoś z ich społeczności. Wśród tego rodzaju prac wymienione są między innymi obowiązki lekarza i pielęgniarki, zamiatacza ulic czy rzeźnika. Nawet gdyby ktoś zaoferowałby Romom wykonywanie któregoś z tych zawodów, raczej się ich nie podejmą.

Problem z romskimi dziećmi w szkołach

W podręczniku można też przeczytać jak wrocławscy nauczyciele mogą sobie radzić z aklimatyzacją romskich dzieci w szkołach.

- Jest taki stereotyp, że Romowie niechętnie wysyłają dzieci do szkól i maluchy się nie chcą uczyć. Nasze doświadczenia pokazują, że jest zupełnie odwrotnie, bo w tej chwili około 20 romskich dzieci chodzi do szkół i przedszkoli we Wrocławiu - przekonuje Maciej Mandelt.

Romowie koczują przy Kamieńskiego w dość trudnych warunkach

i

Autor: Arek Gołka Romowie koczują przy Kamieńskiego w dość trudnych warunkach

Wrocławianie: z Romami nie jest łatwo

Mieszkańcy okolic koczowiska Romów przy Kamieńskiego nie widzą jednak wielu szans, by dogadać się z sąsiadami. 

- Robią cały czas awantury, spinki, zaczepki, nawet do kobiet - opowiada jeden z wrocławian.

Poradnik, choć przeznaczony jest dla Polaków i Romów został wydrukowany tylko w języku polskim, w liczbie 500 egzemplarzy. Chętni mogą otrzymać książkę w siedzibie stowarzyszenia przy Paulińskiej 4/8. Można ją też znaleźć w internetowej wersji, na stronie roma.nomada.info.pl.

Zobacz film z koczowiska nagrany przez reportera Radia ESKA Arka Gołkę:

Jak się dogadać z Romami? We Wrocławiu powstał poradnikCzytaj więcej na: http://wroclaw.eska.pl/poznaj-miasto/jak-sie-dogadac-z-romami-we-wroclawiu-powstal-poradnik-wideo-audio/110723

Posted by ESKA INFO Wrocław on 19 luty 2016

Więcej w materiale reportera Radia ESKA Arka Gołki:

Czytaj także: Gdzie pojawią się kontrolerzy biletów? Sprawdź najnowszy spis MPK Wrocław [LISTA]