Książka powstawała przez cztery lata. Na podstawie swoich doświadczeń z żyjącymi w Wrocławiu Romami stworzyło ją Stowarzyszenie Nomada.
Poradnik trafił do wrocławskich szkół, urzędów pracy i niektórych firm. Działacze Nomady są przekonani, że dla mieszkańców Wrocławia to szansa na walkę z negatywnymi stereotypami.
- Romów nie należy się bać, za to dobrze jest wykazać się wrażliwością, tak jak w kontakcie z każdym człowiekiem, nieważne kim jest i skąd pochodzi. Romom z kolei tłumaczymy jak to wygląda w kontakcie ze służbą zdrowia czy jak wypełnić formalności w urzędzie stanu cywilnego - wyjaśnia Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada.
Nieczyste zawody
W poradniku znajduje się również wyjaśnienie dlaczego Romowie wchodzą z konflikt z prawem. Jest tam także informacja jakie zawody uważają za nieczyste, czyli takie, które wykluczają kogoś z ich społeczności. Wśród tego rodzaju prac wymienione są między innymi obowiązki lekarza i pielęgniarki, zamiatacza ulic czy rzeźnika. Nawet gdyby ktoś zaoferowałby Romom wykonywanie któregoś z tych zawodów, raczej się ich nie podejmą.
Problem z romskimi dziećmi w szkołach
W podręczniku można też przeczytać jak wrocławscy nauczyciele mogą sobie radzić z aklimatyzacją romskich dzieci w szkołach.
- Jest taki stereotyp, że Romowie niechętnie wysyłają dzieci do szkól i maluchy się nie chcą uczyć. Nasze doświadczenia pokazują, że jest zupełnie odwrotnie, bo w tej chwili około 20 romskich dzieci chodzi do szkół i przedszkoli we Wrocławiu - przekonuje Maciej Mandelt.

i
Wrocławianie: z Romami nie jest łatwo
Mieszkańcy okolic koczowiska Romów przy Kamieńskiego nie widzą jednak wielu szans, by dogadać się z sąsiadami.
- Robią cały czas awantury, spinki, zaczepki, nawet do kobiet - opowiada jeden z wrocławian.
Poradnik, choć przeznaczony jest dla Polaków i Romów został wydrukowany tylko w języku polskim, w liczbie 500 egzemplarzy. Chętni mogą otrzymać książkę w siedzibie stowarzyszenia przy Paulińskiej 4/8. Można ją też znaleźć w internetowej wersji, na stronie roma.nomada.info.pl.
Zobacz film z koczowiska nagrany przez reportera Radia ESKA Arka Gołkę:
Więcej w materiale reportera Radia ESKA Arka Gołki: