Jak zadbać o psa zimą?

i

Autor: Tomasz Golla Dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz radzi jak zadbać o psa zimą

Jak zadbać o psa zimą? Na co zwrócić szczególną uwagę? [WIDEO]

2020-11-19 15:08

Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera stopni, a na chodnikach pojawia się śnieg, warto szczególnie zadbać o naszego psa. Nasz pupil wymaga w tym okresie szczególnej pielęgnacji i uwagi. Odrobina troski wystarczy, by udało się uniknąć niebezpieczeństw, czyhających na przemarzniętego czworonoga.

Zima to dla psów szczególnie trudny okres. Mróz, sól na chodnikach, zamarznięta woda. Na naszego pupila czekają niebezpieczeństwa, z którymi bez naszej pomocy może sobie nie poradzić. Z tego też względu warto poświęcić mu w tym okresie szczególną uwagę.

Ciepła buda dla psa

Jeżeli mamy psa, który przebywa na co dzień poza domem musimy zapewnić mu przede wszystkim ochronę przed zimnem. Jeżeli przebywa w budzie, to powinna to być buda ocieplona. Niezbędne ciepło psu zapewni także dodatkowe posłanie lub koc.

- Pamiętajmy że przy niskich temperaturach woda i pokarm, które znajdują się w miskach obok budy, mogą zamarzać. Sprawdzajmy je więc i opróżniajmy regularnie, na bieżąco uzupełniając świeżym pożywieniem - radzi weterynarz Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz.

Jak zadbać o pupila w zimie

Pies trzymany na zewnątrz nie powinien mieć też metalowej obroży. Przy niskich temperaturach może mu ona sprawiać ból. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się obroża skórzana.

Pies, który większość czasu spędza na zewnątrz powinien dostawać karmę wysokotłuszczową. Dr Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz radzi jednak, by zanim mu ją podamy zrobić mu wcześniej badania krwi. Może się bowiem okazać, że nasz pies ma zapalenie trzustki i karma taka będzie dla niego niewskazana.

Zimowy spacer z psem

Zima nie zima, na spacer wyjść trzeba. Gdy na zewnątrz panują niskie temperatury przydatne dla psów małych lub bezwłosych może okazać się specjalne ubranko. Ochroni je przed zimnem i ustrzeże przed wyziębieniem. Powinno ono być wygodne i dobrze wentylowane.

Dużym zagrożeniem dla psów może okazać się sól wysypywana zimą na chodniki. Może powodować ona otarcia i pęknięcia naskórka na łapach. Po każdym spacerze powinno się dokładnie sprawdzić łapy naszego pupila i przemyć je w letniej wodzie. Szczególną uwagę warto zwrócić nie tylko na opuszki palcowe, ale również na przestrzenie międzypalcowe.

- Zimą pies zmienia pokrywę włosową, pamiętajmy więc o tym, żeby tę pokrywę włosową wyczesywać - przypomina Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz. - Służą do tego specjalne szczotki lub rękawiczki. To bardzo ważne zarówno dla nas ze względów higienicznych, ale również dla psa ze względów zdrowotnych.