Praca we Wrocławiu

i

Autor: materiały promocyjne

Jakie możliwości zawodowe daje Wrocław? Będziesz pod wrażeniem!

2022-09-13 12:29

Możliwości zawodowe Wrocławia przyciągają do miasta kandydatów do pracy z całej Polski. Dobre wynagrodzenia, wiele różnorodnych stanowisk pracy i stosunkowo dobra jakość życia to nie jedyne atuty miasta. Dowiedz się, jakie możliwości zawodowe daje Wrocław.

Wrocław to stolica województwa dolnośląskiego. Ze względu na obecność wielu zabytków, a także dobrze rozwinięty sektor kulturalny Wrocław stanowi miasto turystyczne, co przekłada się na dobry rozwój gospodarczy miasta. To z kolei generuje wiele miejsc pracy, w szczególności w handlu i usługach. Jednak praca we Wrocławiu dotyczy także wielu innych stanowisk. Pracę znajdą tam zarówno pracownicy umysłowi, jak i fizyczni.

Jak wygląda rynek pracy we Wrocławiu?

Firma doradcza Mercer wielokrotnie wyróżniła Wrocław na międzynarodowej liście miast kwalifikujących się jako najlepsze do życia. Nic dziwnego, że poszukują tu pracy również mieszkańcy innych miast. Wrocław stanowi jedno z najludniejszych miast w Polsce, co sprawia, że przedsiębiorcy mają dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Przyczynia się do tego także wiele uczelni, które przyciągają osoby chętne do nauki także z innych miast. Obok Krakowa i Poznania, Wrocław jest jednym z najbardziej akademickich miast Polski. Absolwenci i w przyszłości mogą liczyć na zatrudnienie w znanych firmach rodzimych i międzynarodowych. Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej, co skutecznie zachęca inwestorów do zakładania przedsiębiorstw i generowania większej ilości miejsc pracy.

Statystyki wrocławskiego rynku pracy

Funkcjonują tu zakłady farmaceutyczne, dobrze rozwija się branża przemysłowa, IT oraz handel. Wiele osób zatrudnionych jest także w budownictwie, branży informacji i komunikacji oraz obsłudze rynku nieruchomości. Znaczenie ma także działalność edukacyjna i profesjonalna. Stopa bezrobocia we Wrocławiu jest niska, we wrześniu 2022 roku wyniosła 1,6%, podczas gdy dla całego województwa dolnośląskiego było to 4,3%. Sporo osób z całego województwa zatrudnionych jest właśnie we Wrocławiu. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2022 roku w całym w województwie wyniosło ponad 498 tys., a dla samego Wrocławia ponad 190 tys. Ofert pracy we Wrocławiu jest dużo, w pierwszym kwartale 2022 roku we Wrocławiu dostępnych było 3,6 tys. propozycji. Liczba osób bezrobotnych na jedną ofertę pracy wyniosła 2, podczas gdy dla porównania w Toruniu 7, w Warszawie 11, a w Bydgoszczy 6. Jak widać, Wrocław mocno wyróżnia się na tle innych miast pod względem korzystnego rynku pracy. To także jedno z miast generujących w Polsce najwyższe dochody.

Praca we Wrocławiu

i

Autor: materiały promocyjne

Jakich pracowników potrzeba we Wrocławiu?

Bezrobocie we Wrocławiu jest niskie, przez co na tamtejszym rynku pracy występują duże braki w pracownikach. Znajduje się tam wielu dużych pracodawców, którzy zatrudniają nawet tysiące osób. Przykładowo firma Impel zatrudnia około 45 tys.osób, co prawda w wielu miastach w Polsce, lecz we Wrocławiu ma swoją siedzibę. Zatrudnia w niej między innymi programistów, księgowych, analityków biznesowych i oferuje staże. Do innych dużych pracodawców w mieście należy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. MPK Wrocław zatrudnia ok. 2700 pracowników. We Wrocławiu funkcjonuje wiele firm, które potrzebują specjalistów różnych branż. O deficytach mówi nam Barometr Zawodów. Według prognoz na 2022 rok we Wrocławiu ma brakować przede wszystkim magazynierów, murarzy, elektryków, sprzątaczek, robotników budowlanych, a także nauczycieli i przedstawicieli ochrony zdrowia – pielęgniarek, położnych. Mimo wielu absolwentów wykwalifikowanych do pracy w nowych mediach i branży IT brakuje także pracowników związanych z usługami cyfrowymi, informatyków, grafików.

Wynagrodzenia we Wrocławiu

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2022 roku (na podstawie danych Urzędu Statystycznego we Wrocławiu) wyniosło 6906,87 zł. Jest to bardzo dobry wynik na tle innych miast, choć nie najwyższy. Wyższe wynagrodzenia uzyskują osoby zatrudnione w Krakowie, w Gdańsku, w Katowicach, czy w Warszawie i Poznaniu. Najlepiej we Wrocławiu zarabiają przedstawiciele sekcji informacji i komunikacji. W tej sekcji zarobki potrafią przekroczyć nawet 11 tys. zł brutto. Są to m.in. zawody związane z działalnością wydawniczą, telekomunikacją, czy działalnością informacyjną i oprogramowaniem oraz informatyką. W szczególności więc dobrze zarabiają pracownicy IT.

Dochodowa jest także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Pod tym wyrażeniem kryje się praca prawników, księgowych, architektów, stanowiska związane z reklamą oraz przeprowadzaniem badań naukowych. Tak jak w każdym innym mieście, również we Wrocławiu najmniej zarabiają osoby pracujące w branży gastronomicznej. Kelnerzy, pomocnicy, barmani są najsłabiej opłacaną grupą zawodową, podobnie jak pracownicy zatrudnieni w branży hotelarskiej. Przeciętne wynagrodzenia w tych zawodach wynoszą poniżej 5 tys. zł brutto.

Jak znaleźć pracę we Wrocławiu?

Pracy we Wrocławiu najlepiej szukać na stronach z ofertami. Serwisy pracy w jednym miejscu gromadzą tysiące ofert z miasta i okolic. Dzięki temu kandydat jest w stanie poznać oferty idealnie spełniające wybrane przez niego kryteria. W ten sposób kandydat nie marnuje czasu na przeglądanie innych pozycji i może od razu przekazać pracodawcy swoje dokumenty aplikacyjne. Warto także prowadzić profil zawodowy na Linkedin, gdzie wielu łowców talentów odzywa się do kandydatów w celu nawiązania współpracy. Osoby, które mają problem ze znalezieniem zatrudnienia, mogą skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, który wspiera aktywizację zawodową osób bezrobotnych, pomaga w podniesieniu kwalifikacji zawodowych i organizuje straże.

Współczesne możliwości poszukiwania pracy na odległość sprawiają, że o pracę we Wrocławiu mogą się starać także osoby mieszkające poza miastem bez ponoszenia kosztów wynajmu mieszkania i dojazdów.