zdecydują siostry marianki

Jan Paweł II zniknie z Ostrowa Tumskiego. Co będzie na nowym muralu?

2022-11-15 12:46

Mural z papieżem Janem Pawłem II na ścianie klasztoru sióstr Marianek na Ostrowie Tumskim musi zostać zamalowany. W tym miejscu powstanie... nowy mural, ale na razie nie wiadomo, co będzie przedstawiał. Jedno jest pewne – będzie musiał być zgodny z przepisami.

Mural na Ostrowie Tumskim. Co tam będzie?

Przypomnijmy, że mural z Janem Pawłem II na ścianie klasztoru sióstr Marianek (Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej) na Ostrowie Tumskim został namalowany w lipcu br. przez kibiców Śląska Wrocław. Widzimy na nim postać byłego papieża, herby Śląska oraz dawnej Rzeczpospolitej Polskiej, a także napis „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Twoją troską był zawsze Bóg, wiara i Polska. Ojcze Święty, dziękujemy za Twój pontyfikat. Kibice wrocławskiego Śląska”. Zakon sióstr Marianek wyraził zgodę na jego wykonanie, ale - jak się później okazało - nie dopełniono wielu formalności.

- Mural powstał bez stosownych pozwoleń. W przypadku Ostrowa Tumskiego mówimy o decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków, poprzedzonej opinią koordynatora ds. wystroju plastycznego miasta, ze względu na działające w tym miejscu przepisy Parku Kulturowego. Właściciel ściany zostanie wezwany do przywrócenia jej pierwotnego stanu. Będzie mieć na to trzy miesiące. Jednocześnie może rozpocząć procedurę uzyskiwania pozwolenia na mural w tym miejscu. W takim przypadku miejskie służby, w oparciu o obowiązujące przepisy, podejmą decyzje czy mural w takim, bądź zmienionym kształcie może na tej ścianie pozostać – powiedziała nam w lipcu Monika Dubec z biura prasowego magistratu.

Ściana do pierwotnego stanu nie wróciła, a trzy miesiące minęły na początku listopada. Zakonnice w międzyczasie złożyły jednak odpowiednie pisma i rozpoczęły się uzgodnienia, co do przyszłości tego miejsca.

Wiadomo, że na ścianie powstanie nowy mural. Na razie nikt nie zdradza, co na nim będzie, choć niewykluczone, że ponownie będzie to Jan Paweł II. Malowidło będzie musiało jednak powstać zgodnie z wytycznymi Wydziału Architektury i Zabytków, a także otrzymać pozytywną opinię plastyka miejskiego i konserwatora zabytków. Oceniana będzie jednak tylko forma muralu, a nie jego treść, więc ta pozostanie w gestii właściciela budynku.

Mural niezgody. Kibice Śląska namalowali mural bez zgody konserwatora zabytków.