Uniwersytet Wrocławski kupił mikroskop za 6,5 mln zł

i

Autor: Uniwersytet Wrocławski

Jedyny taki mikroskop w Polsce. Uniwersytet Wrocławski kupił sprzęt za 6,5 mln zł!

2021-01-19 8:59

Uniwersytet Wrocławski kupił mikroskop za 6,5 mln zł. To jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno ze 160 na świecie. Nowy system mikroskopii wysokorozdzielczej pozwoli m.in. obejrzeć pojedyncze molekuły ludzkiego włosa.

6,5 mln zł kosztował system mikroskopii wysokorozdzielczej kupiony przez Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. To jedyne taki urządzenie w Polsce i jedno ze 160 na świecie. Przedstawiciele wrocławskiej uczelni podkreślają, że sprzęt udało się kupić dzięki temu, że Uniwersytet Wrocławski należy do grona 10 polskich uczelni badawczych. Urządzenie warte 6,5 mln zł kupiono w ramach uniwersyteckiego projektu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza finansowanego przez resort nauki.

Aby zainstalować nowy sprzęt, musiano przygotować specjalne pomieszczenie o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Dziekan Wydziału Biotechnologii prof. Dorota Nowak podkreśliła, że zakupiony system mikroskopii wysokorozdzielczej pozwoli wydziałowi mierzyć się „biotechnologiczną konkurencją z całego świata”.

- Jesteśmy wydziałem mocno ukierunkowanym na badania naukowe, zatrudniamy 76 nauczycieli akademickich i prowadzimy na wydziale 70 projektów - mówi prof. Nowak. - To bardzo dużo, aby jednak zdobywać nowe granty badawcze musimy wyprzedzać innych, nie wystarczy wyróżniająca kategoria naukowa A+.

Dr hab. Aleksander Czogalla, naukowiec, który jako jeden z pierwszych używał nowego sprzęt, wskazał, że zwykle, aby podświetlić preparaty mikroskopowe używa się światła słonecznego lub sztucznego oświetlenia lampowego.

- Nasze urządzenie do tego celu wysyła wiązki laserów, które potem wyłapują specjalne detektory - tłumaczy dr Czogalla. - Do tego jest wyposażone w moduł, który przypomina inkubator. Dzięki niemu możemy obserwować komórki żywe, co z kolei ma niebagatelne znaczenie dla badań biologów.

Uniwersytet Wrocławski kupił mikroskop za 6,5 mln zł

i

Autor: Uniwersytet Wrocławski

Dr Michał Majkowski, operator mikroskopu, specjalnie zatrudniony na Uniwersytecie Wrocławskim, by pomagał innym naukowcom w użytkowaniu urządzenia, tłumaczy możliwości nowego sprzętu na przykładzie obserwacji ludzkiego włosa.

- Ludzki włos pod mikroskopem przypomina rurkę z wypustkami. To każdy z nas widział na lekcjach biologii. Ale nasze urządzenie pokazuje nie rurkę, ale, uwaga, pojedyncze molekuły tego włosa - mówi dr Majkowski. - To są niesamowite obrazy i niesamowite możliwości dla naukowców.

System mikroskopii wysokorozdzielczej jest już wykorzystywany przez wrocławskich naukowców m.in. do badania struktur potencjalnych, nowych leków.

Wrocław nie ma przed Tobą tajemnic? Sprawdź swoją wiedzę o stolicy Dolnego Śląska!

Pytanie 1 z 10
Która rzeka nie uchodzi do Odry na terenie Wrocławia?
Park iluminacji w zamku Topacz