Kamienica na Wyspie Słodowej ma zmienić kolor

i

Autor: Barbara Maliszewska/CCA-SA 3.0/wikimedia.org Kamienica na Wyspie Słodowej ma zmienić kolor

Kamienica na Wyspie Słodowej przejdzie remont. Co będzie w niej potem? Ciągle nie wiadomo [AUDIO]

2016-03-22 18:43

Nie mogli się dogadać, to teraz będzie musiał wygrać najlepszy. W tym tygodniu ma ruszyć konkurs na organizacje pozarządową, która poprowadzi kamienicę na Wyspie Słodowej. 

Urzędnicy planowali sprzedać budynek, ale aktywiści do tego nie dopuścili. Odbyły się konsultacje w sprawie tego, co ma się w budynku znaleźć. Niestety, aktywiści przestali mówić jednym głosem. Pomimo, że cztery z pięciu organizacji się dogadały, to i tak nie udało się osiągnąć porozumienia.

Dlatego miasto organizuje konkurs na przeznaczenie kamienicy. Projekty będą przyjmowane do końca kwietnia. - mówi Bartłomiej Świerczewski z biura partycypacji.

- Powinny być zgodne z przepisami prawa, z wynikami konsultacji, które zakończyły się w zeszłym roku. Oczekujemy, ze potencjalni operatorzy opiszą dokładnie model funkcjonowania, zarządzania i finansowania działań, które są prowadzone w kamienicy. Na podstawie tego, co oni opiszą, komisja konkursowa będzie mogła wybrać ofertę - tłumaczy Bartłomiej Świerczewski z biura partycypacji magistratu.

Są chętni do prowadzenia kamienicy

Na pewno do konkursu wystartują aktywiści, którzy wywalczyli kamienice dla mieszkańców.

- Jesteśmy ogólnie zadowoleni z przebiegu całych konsultacji, z tego, że udało nam się osiągnąć nasz pierwszy cel. Kamienica nie została sprzedana. Będziemy startować do tego konkursu. Mamy praktycznie gotową koncepcję i model finansowy. Zaczniemy teraz intensywniej szukać partnerów - zapowiada Mateusz Stańczyk ze stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7.

Nowa winda, instalacje i osuszanie

Został już opracowany wstępny plan remontu. Kamienica teraz będzie żółta.

- Jest to wykonanie dachu, izolacji, osuszania, ponieważ kamienica jest bardzo zawilgocona. Jest to wykonanie stolarki okiennej oraz elewacji, która jest bardzo ozdobna. Remont klatki schodowe, montaż nowej windy. To są instalacje elektryczne i wodno - kanalizacyjne. To jest również nowe źródło ciepła - wylicza Mariola Apanel z Urzędu Miasta."

Odnowa kamienicy ma potrwać do maja przyszłego roku. 

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs;

Czytaj także: Miasto wykorzystuje kunę do promocji ESK! Będzie sponsorować też kuny w zoo [GALERIA]​