Kardynał Henryk Gulbinowicz

i

Autor: Maciej Kulczyński

Kard. Henryk Gulbinowicz ukarany za molestowanie! Nie zostanie pochowany w katedrze!

2020-11-06 13:37

Kard. Henryk Gulbinowicz - oskarżony przez jednego z byłych uczniów seminarium w Legnicy o molestowanie seksualne - został ukarany przez Stolicę Apostolską zakazem używania insygniów biskupich i uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji. Nie będzie mógł być też pochowany w katedrze.

Kardynał Henryk Gulbinowicz został oskarżony o molestowanie seksualne przez byłego ucznia Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Do zdarzenia miało dojść 30 lat temu, w czasie wizyty 15-latka we wrocławskiej kurii. Historyk dr hab. Rafał Łatka ujawnił ponadto, że kardynał miał współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa, a także utrzymywać stosunki homoseksualne z młodymi mężczyznami.

Dochodzenie w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Gulbinowicza oraz innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, przeprowadziła Stolica Apostolska. W piątek (6 listopada) Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję, jaka została podjęta wobec duchownego. Na kardynała został nałożony zakaz używania insygniów biskupich i uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym. Duchowny został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.

Ponadto Nuncjatura Apostolska nakazała kardynałowi wpłacenie odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji Św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.

97-letni kardynał Henryk Roman Gulbinowicz jest obecnie arcybiskupem seniorem archidiecezji wrocławskiej. W latach 1976–2004 sprawował funkcję arcybiskupa metropolity wrocławskiego. W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 roku Orderem Orła Białego. W 1996 roku przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Wyrok na bydlaka, który gwałcił córkę