Te miejscowości zrównano z ziemią

Katastrofa ekologiczna zmusiła ludzi do opuszczenia domów. Te miejscowości do dziś straszą pustką

2022-08-21 8:27

Jak katastrofa ekologiczna wpływa na środowisko? Skutki przez nią wywołane mogą ciągnąć się przez dziesiątki lat i sięgać miejsc oddalonych o wiele kilometrów. Lata temu na Dolnym Śląsku doszło do skażenia spowodowanego działalnością Huty Miedzi w Głogowie. Do dziś miejscowości znajdujące się w sąsiedztwie pozostają opuszczone. Katastrofa ekologiczna okazała się na tyle poważna, że mieszkańcy musieli wyjechać ze swoich domów i nigdy już do nich nie wrócili. Wiele miejscowości zostało zrównanych z ziemią.

W ubiegłym roku Huta Miedzi Głogów świętowała 50 lat działalności. Cieniem na tej historii kładzie się katastrofa ekologiczna, do której doszło na przełomie lat 80. i 90. Niemal całkowita degradacja środowiska naturalnego sprawiła, że wiele miejscowości, które znajdowały się w sąsiedztwie, niektóre z nich bezpośrednio nad Odrą zostało wysiedlonych i po prostu przestało istnieć. Jedynymi śladami bytności człowieka w tych miejscach są pozostałości domów czy ruiny kościołów, ale zdecydowana większość została po prostu zrównana z ziemią.

Czytaj także: Złote algi w Odrze. To one spowodowały katastrofę?

Wrocławianie protestowali przeciwko zatruwaniu Odry

W obliczu katastrofy, do której doszło na Odrze w ostatnich dniach, pojawia się wiele pytań, o to jak wpłynie ona na otoczenie. Czy ludzie mieszkający nad rzeką i w jej sąsiedztwie mają powody do obaw? Dopóki nie poznamy oficjalnej przyczyny wymierania rzeki, pozostaną one bez odpowiedzi, ale historia pokazuje, że skutki katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne przez wiele lat. Zajrzyjcie do galerii i poznajcie historię miejscowości wymazanych z mapy Dolnego Śląska.

>>>„Żądamy dymisji premiera Morawieckiego”. Aktywiści protestowali pod urzędem wojewódzkim