Jest zawiadomienie do prokuratury

Kilka ton śniętych ryb w Odrze. Katastrofa ekologiczna we Wrocławiu?

2022-08-09 21:21

Problem ze śniętymi rybami w Odrze pojawił się już pod koniec lipca. Do tej pory wędkarze wyłowili ich z rzeki kilka ton. Sprawę bada m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

ZOBACZ TEŻ: Jamnik w walizce, york w torebce pod pachą. Tak ludzie przemycają psy do zoo we Wrocławiu

Pod koniec lipca pobrane zostały próby wody w trzech punktach Odry: poniżej Jazu Lipki, na wysokości ul. Na Grobli w Oławie oraz na wysokości miejscowości Łany. Na podstawie pomiarów nie potwierdzono odtlenienia wody w rzece, czyli tzw. przyduchy.

- Natomiast wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen – informował wcześniej WIOŚ.

W dwóch punktach stwierdzono też występowanie mezytylenu, substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne.

Inspektorzy zwrócili uwagę, że zanieczyszczenie wody, jak i śnięte ryby w Odrze występowały od Jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry - przed granicą województwa dolnośląskiego.

Problem nie dotyczy zresztą tylko Odry. Śnięte ryby zaobserwowano również między innymi w fosie miejskiej w centrum Wrocławia oraz w tzw. jeziorze Bajkał, znajdującym się pod miastem. Towarzyszą im zazieleniona woda i fetor. 

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Zawiadomienie do prokuratury 

1 i 2 sierpnia pobrane zostały kolejne próbki wody, które obecnie są analizowane. Jak poinformowało we wtorek, 9 sierpnia, Radio Zet, inspektorzy, nie czekając na szczegółowe wyniki badań kolejnych próbek, zdecydowali się zawiadomić śledczych. Zawiadomienie, które WIOŚ skierował do prokuratury dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku, co spowodowało zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach.

Sonda
Lubisz chodzić na ryby?