Komfortowe schronisko w Karkonoszach. Wrocławianin zaprojektował wyjątkowy obiekt [ZDJĘCIA]

2021-01-25 12:41

Projekt nowoczesnego schroniska górskiego stworzony przez absolwenta Politechniki Wrocławskiej został nagrodzony przez branżowy portal „Architektura i Biznes”. Architekci docenili „szacunek do górskiego krajobrazu oraz odważną i nowoczesną koncepcję pozwalającą na bliski kontakt z przyrodą”.

Kamil Szymański, absolwent Politechniki Wrocławskiej, przygotował projekt koncepcyjny Schroniska im. Księcia Henryka nad Wielkim Stawem w Karkonoszach. Jego projekt dyplomowy został nagrodzony przez branżowy portal „Architektura i Biznes”, który docenił „szacunek do górskiego krajobrazu oraz odważną i nowoczesną koncepcję pozwalającą na bliski kontakt z przyrodą”.

Na lokalizację swojego projektu autor wybrał miejsce, gdzie przed wojną funkcjonowało schronisko Prinz-Heinrich-Baude. Usytuowane na północno-wschodnim zboczu Smogorni, nad Kotłem Wielkiego Stawu, gwarantowało niezwykłe widoki.

- Najważniejszy był dla mnie szacunek dla przyrody - mówi Kamil Szymański. - Obiekt ma być jej częścią, integralnym elementem, który będzie w jak najmniejszym stopniu odciągał uwagę od gór, czyli tego, co najważniejsze. Będąc jedynym fragmentem krajobrazu, którego nie stworzyła natura, może przez wprowadzenie kontrastu podnieść jej znaczenie i uwydatnić walory. Równocześnie schronisko musi wykorzystać potencjał widokowy lokalizacji nad Wielkim Stawem, na górskim zboczu.

Według autora projektu, w Karkonoszach brakuje obecnie schroniska o wysokim standardzie, które sprostałoby oczekiwaniom rosnących wymagań coraz większej rzeszy turystów. Zaprojektowane przez niego schronisko miałoby 104 miejsca noclegowe. Goście mieliby do dyspozycji m.in. przechowalnię sprzętu narciarskiego z suszarnią i miejscem do przeprowadzania drobnych napraw, a także restaurację oraz saunę.

Na projekt Kamila Szymańskiego można zagłosować w internetowym plebiscycie na Nagrodę Publiczności. Głosować można do 19 lutego TUTAJ.

Widowiskowy pościg na DTŚ. Kierowca Renault miał na liczniku 150km/h