Lista rzeczy, które złodziej może zrobić posiadając nawet nie sam dokument, a tylko dane z twojego dowodu naprawdę przeraża. Może: zaciągnąć sporą pożyczkę przez internet lub w firmie udzielającej chwilówek, wynająć mieszkanie, sprzedać twoje dane telemarketerom, wystawić fikcyjne przedmioty na portalu aukcyjnym albo w inny sposób namieszać w twoim życiu.
Jak się chronić?
Warto aktywować usługę zastrzegania online w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku utraty dokumentu wyłączysz go wtedy z obiegu w kilka minut, jednym kliknięciem w internecie. W kilka minut informacja o zastrzeżeniu dowodu dotrze do wszystkich banków w Polsce, poczty oraz operatorów telefonii komórkowej.
Aktywować usługę zastrzegania dowodu osobistego można TUTAJ.
Kradzież dowodu osobistego za granicą. Co zrobić?
W pierwszej kolejności trzeba zgłosić kradzież w lokalnej jednostce policji. Co ważne, trzeba odebrać tam zaświadczenie potwierdzające, że zgłosiłeś zdarzenie. Dowód osobisty należy też jak najszybciej zastrzec (jak to zrobić, patrz wyżej).
Znajdź też adres najbliższego konsulatu RP. Odwiedź placówkę i złóż wniosek o paszport tymczasowy. Ten dokument pozwoli Ci wrócić do Polski. Tam potrzebne Ci będzie zaświadczenie z komisariatu, a także dwie aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
Będziesz musiał zapłacić także odpowiednią opłatę.
Jeśli jesteś w kraju, gdzie nie ma polskiego konsulatu, idź do najbliższego konsulatu jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Tam złóż wniosek o Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży).
Więcej informacji na temat straty, kradzieży lub wyłudzenia dokumentów i metod postępowania w takich sytuacjach znajdziesz na stronie nieskradzione.pl współtworzonej przez Biuro Informacji Kredytowej i policję.
Czytaj także: Wrocław jednym z polskich miast najczęściej atakowanym przez hakerów! Jak działają cyberprzestępcy?