Kurort z królewskim rodowodem. Tu leczyli się królowie i wypoczywał Goethe

2025-07-12 3:02

Choć uzdrowisk w Polsce jest od groma, to i tak większość osób odwiedza tylko te najpopularniejsze. Tymczasem w cieniu Karkonoszy kryje się miejsce z duszą, które przez wieki gościło nie tylko kuracjuszy, ale i wielkich ludzi pióra. Jednym z nich był sam Goethe, który znalazł tu nie tylko ukojenie, lecz także inspirację.

Wrocław SE Google News

Spis treści

  1. Uzdrowiska w Polsce
  2. Cieplice-Zdrój – ulubione uzdrowisko Goethego
  3. Kuracjusze królewskich rodów. Nie tylko Goethe
  4. Atrakcje Cieplic-Zdroju. Co warto zobaczyć?
  5. Jakie schorzenia leczy się w Cieplicach?

Uzdrowiska w Polsce

Uzdrowiska w Polsce to miejsca o wielowiekowej tradycji, łączące w sobie leczniczą moc natury z regenerującym wypoczynkiem. Położone zazwyczaj w malowniczych zakątkach kraju, oferują coś więcej niż tylko ciszę i świeże powietrze - ich największym skarbem są naturalne surowce: wody mineralne, borowiny, solanki i termalne źródła, które wykorzystywane są w leczeniu różnych schorzeń. Do najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych należy m.in. Ciechocinek czy Kołobrzeg, lecz okazuje się, że warto także odwiedzić inne, te mniej znane lokalizacje, które pozytywnie zaskakują nowych gości. Idealnym tego przykładem jest m.in. dolnośląskie uzdrowisko, a dokładnie Cieplice-Zdrój.

Cieplice-Zdrój – ulubione uzdrowisko Goethego

Cieplice-Zdrój, dziś będące częścią Jeleniej Góry, to najstarsze uzdrowisko w Polsce, którego sława sięga średniowiecza. Miejsce przyciągało kuracjuszy od wieków, w tym również jednego z najwybitniejszych poetów niemieckiego romantyzmu - Johanna Wolfganga von Goethego. To właśnie tutaj, w malowniczym zakątku u podnóża Karkonoszy szukał inspiracji i wypoczynku.

Co ważne, wizyta Johanna Wolfganga von Goethego w Cieplicach-Zdroju była nie tylko wyrazem jego uznania dla naturalnych skarbów regionu, ale i dowodem na to, że okolica od zawsze przyciągała ludzi poszukujących równowagi między ciałem a duchem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Uzdrowisko Cieplice-Zdrój [ZDJĘCIA]

Kuracjusze królewskich rodów. Nie tylko Goethe

Mało kto o tym wie, lecz okazuje się, że Cieplice gościły nie tylko Goethego, ale także króla Prus Fryderyka Wilhelma III (w 1800 r.), prezydenta USA Johna Quincy Adamsa (1800), a nawet polską królową Marysieńkę Sobieską (1687). Jak więc można się domyślać, wizyta w Cieplicach była symbolem prestiżu i dobrego smaku.

Atrakcje Cieplic-Zdroju. Co warto zobaczyć?

Dziś Cieplice-Zdrój to nowoczesne uzdrowisko, które umiejętnie łączy wielowiekową tradycję z nowoczesną medycyną i infrastrukturą turystyczną. Położone w malowniczej dolinie, między Karkonoszami a Górami Izerskimi przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale i turystów spragnionych spokoju, natury i zdrowia. Oczywiście, osoby przybywające na miejsce nie muszą się nudzić, bowiem miasteczko oferuje mnóstwo atrakcji, a oto część z nich:

  • Park Zdrojowy
  • Park Norweski
  • Termy Cieplickie
  • Pałac Schaffgotschów
  • Szlaki piesze i rowerowe
  • Kościół Zbawiciela
  • Kościół św. Jana Chrzciciela.

Dalsza część artykułu znajduje się pod quizem.

QUIZ. Kuracjuszu, jak dużo wiesz o leczeniu uzdrowiskowym? 10/10 tylko dla prawdziwych weteranów sanatoryjnych!
Pytanie 1 z 10
Jakie schorzenia są najczęściej leczone w polskich uzdrowiskach?

Jakie schorzenia leczy się w Cieplicach?

W Cieplicach-Zdroju leczy się przede wszystkim:

  • Choroby narządu ruchu
  • Choroby układu moczowego i nerek
  • Choroby oczu
  • Choroby układu nerwowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki