Kurze jaja pomogą w wykryciu raka. Dzięki naukowcom z Wrocławia [WIDEO, AUDIO, GALERIA]

2016-03-10 18:41

Badacze z Politechniki Wrocławskiej chcą opatentować testy wykrywające nowotwory, które dzięki zastosowaniu żółtek będą dużo tańsze, a jednocześnie bardziej humanitarne dla zwierząt.

Do tej pory, aby uzyskać antyciała trzeba było pobrać krew na przykład od królików. Teraz wystarczą jaja. Dzięki ich zastosowaniu samo wytwarzanie testu jest ponad 30 razy tańsze.

- W przypadku naszego testu oznaczenie jednej próbki jednego pacjenta w dwóch powtórzeniach to jest koszt około 50 groszy. Włączone są w to wszystkie możliwe wydatki: od zakupu kur po pracę ludzi przy testach. To samo oznaczenie w laboratorium potrafi kosztować 30 - 50 złotych, czasami nawet więcej - wyjaśnia Marcin Sieńczyk z Politechniki Wrocławskiej.

Zasada działania: jak test ciążowy

Testy są teraz porównywane z tymi stosowanymi w szpitalach. Na razie badają one tylko czy ktoś choruje na raka piersi lub prostaty. Wrocławscy naukowcy pracują również nad wersją, którą każdy będzie mógł kupić w aptece.

- Test polegałby na tym, że można by było ukłuć palec specjalnie dołączoną do zestawu igłą i nanieść kilka kropli krwi na specjalne oczko. Później pojawią się dwa bądź jeden prążek. Generalnie zasada działania byłaby taka sama jak w testach ciążowych - tłumaczy Marcin Sieńczyk.

Naukowcy rozmawiają już z firmami farmaceutycznymi o wprowadzeniu testów na rynek. 

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Kurze #jaja pomogą w wykryciu raka. Dzięki naukowcom z WrocławiaCzytaj więcej na: http://wroclaw.eska.pl/newsy/kurze-jaja-pomoga-w-wykryciu-raka-dzieki-naukowcom-z-wroclawia-wideo-audio-galeria/128505

Opublikowany przez ESKA INFO Wrocław na 10 marca 2016

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Szmal i Bielecki promują patriotyzm i ubrania wrocławskiej firmy [GALERIA, AUDIO]​