Legendarny wrocławski „Ogórek” już prawie gotowy

i

Autor: Tomasz Golla Legendarny wrocławski „Ogórek” już prawie gotowy

Legendarny wrocławski „Ogórek” już prawie gotowy. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA]

2021-08-27 8:13

Już niedługo kultowy Ogórek wyjedzie na ulice Wrocławia. Remont zabytkowego Jelcza dobiega końca. Odnowiony autobus będzie woził młodzież szkolną i turystów, a po raz pierwszy będzie można go zobaczyć 11 listopada podczas Radosnej Parady Niepodległości.

Ogórek to legendarny Jelcz 043, który swój przydomek zyskał dzięki charakterystycznemu kształtowi. Pojazd jest nie tylko legendą polskiej komunikacji, ale także ikoną wrocławskich strajków sierpnia 80’ - właśnie takim autobusem kierowca MPK, Tomasz Surowiec, zablokował 26 sierpnia 1980 roku bramy ówczesnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej.

Renowacji zabytkowego autobusuu podjęli się wspólnie Centrum Historii Zajezdnia, MPK Wrocław, NSZZ „Solidarność”, spółka JELCZ, a także Studenckie Koło Naukowo-Techniczne P13 Politechniki Wrocławskiej, Akademicki Klub Motorowy Apanoar oraz Koło Naukowe Wireless Group. Prace remontowe wkraczają już w decydującą fazę. Jak informuje prezes MPK, Krzysztof Balawejder, pozostało jedynie wyposażenie wnętrza autobusu - także w multimedia.

Wrocławski Ogórek znowu będzie woził wrocławian

- Cieszę się, że prace nad renowacją naszego Ogórka postępują i już niedługo będzie mógł wozić młodzież szkolną i turystów na liczne wystawy i wydarzenia w naszej instytucji - mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. - Myślę, że już dziś możemy ogłosić, że nasz świeżo wyremontowany autobus premierowo wyjedzie na ulice Wrocławia 11 listopada i weźmie udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która tradycyjnie wyruszy z placu przy Centrum Historii Zajezdnia.