Łódź napędzana energią słoneczną pływa już po Odrze. Zbudowali ją wrocławscy studenci [WIDEO]

2021-05-03 8:33 mar

Zbudowana przez studentów Politechniki Wrocławskiej łódź napędzana energią słoneczną przeszła już pierwsze testy na Odrze. W trakcie pierwszego rejsu młodzi konstruktorzy sprawdzali m.in. jej zwrotność i maksymalną prędkość. Jeśli wszystkie testy zakończą się pomyślnie, wrocławscy studenci – jako pierwsza ekipa spoza Ameryki - wezmą udział w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych w Stanach Zjednoczonych.

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali łódź napędzaną energią słoneczną. Jednoosobowa konstrukcja powstała z myślą o międzynarodowych zawodach łodzi solarnych. Ma prawie 6 m długości oraz 1,6 m szerokości i będzie mogła się rozpędzić do 30 km/godz. Docelowo - dzięki tzw. hydroskrzydłom, czyli specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem - będzie gwarantowała efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych. Łódź wyposażona została w 9 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 mkw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo-żelazowych, które zasilają silnik napędowy o mocy 4.5 kW - co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym.

Studenci z Solar Boat Team pracowali nad konstrukcją łodzi przez kilka miesięcy. Pierwsze wodowanie odbyło się przy Bulwarze Politechniki Wrocławskiej. Podczas pierwszych testów młodzi konstruktorzy sprawdzali m.in. szczelność łodzi, jej zwrotność, przyspieszenie i maksymalną prędkość oraz to, jak silnik współgra z łodzią, a także czy konieczne są jakieś udogodnienia dla pilota łodzi, by sterowanie było wygodniejsze.

- Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji, bo okazał się zawodny. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi. Ze względu na dostępną infrastrukturę i duże gabaryty łodzi jej zwodowanie oraz wyciągnięcie z wody okazały się niezwykle problematyczne - mówi Dominika Dewor, prezes koła PWr Solar Boat Team. - Ale z samych testów jesteśmy zadowoleni. Teraz czeka nas znowu trochę pracy przy wprowadzaniu poprawek.

Jeśli uda się wprowadzić wszystkie poprawki, łódź będzie mogła wziąć udział w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych Solar Splash, organizowanych co roku w USA. Jeśli studentom z Politechniki Wrocławskiej udałoby się na nie pojechać, będą pierwszą ekipą spoza amerykańskiego kontynentu, która weźmie w nich udział.

Wrocławskie fontanny znów działają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE