Drzewo roku

i

Autor: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/East News

Gdzie jest to drzewo?

Najsławniejsze drzewo rośnie w Polsce! Ten buk jest naprawdę wyjątkowy

2024-04-20 18:20

Polskie drzewa są najpiękniejsze w Europie? Już trzeci raz z rzędu jedno z nich zdobyło tytuł Europejskie Drzewo Roku 2024! Tym razem doceniono buk rosnący w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku. W 2023 roku zwycięzcą plebiscytu był Dąb Fabrykant z Parku Klepacza Łodzi, w 2022 roku Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej.

Buk "Serce ogrodu" z Wojsławic zdobył tytuł Europejskie Drzewo Roku 2024. Ma 200 lat

Gdzie rosną najpiękniejsze, najbardziej wyjątkowe drzewa w Europie? Wygląda na to, że w naszym kraju! Kolejny raz drzewo rosnące w Polsce zdobyło tytuł Europejskie Drzewo Roku 2024! Tym razem doceniono buk rosnący w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku. W 2023 roku zwycięzcą plebiscytu był Dąb Fabrykant z Parku Klepacza Łodzi, charakteryzujący się wyjątkowo długim, malowniczym konarem rosnącym blisko ziemi, a w 2022 roku Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej. Co wiaodmo o buku, który wygrał tegoroczny konkurs Europejskie Drzewo Roku 2024?

Buk z Wojsławic pokonał konkurentów z Francji czy Włoch

Buk z Wojsławic ma nazwę "Serce Ogrodu". Najpierw wygrał w konkursie na Drzewo Roku organizowanym przez Klub Gaja, zdobywając 6643 głosy. To pozwoliło mu "przejść do finału", czyli europejskiego, międzynarodowego etapu konkursu. Buk "Serce Ogrodu" ma 200 lat. Jak podają Lasy Państwowe, zdobywając 39 158 głosów pokonał w głosowaniu światowym takich rywali, jak francuski Płaczący Buk z Bayeux czy włoskie Tysiącletnie Drzewo Oliwne z Luras.