Najstarsza Dolnoślązaczka ma 108 lat. W regionie mieszka co najmniej 191 stulatków

i

Autor: pixabay

Najstarsza Dolnoślązaczka ma 108 lat. W regionie mieszka co najmniej 191 stulatków

2022-01-25 12:17

Na Dolnym Śląsku mieszka co najmniej 191 osób, które ukończyły 100 lat. Wśród stulatków zdecydowanie przeważają kobiety. Najstarsza z nich ma już 108 wiosen. Stulatkowie mogą liczyć na dodatkowe, specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Do tej pory było to 4,5 tys. zł brutto.

Według danych ZUS na Dolnym Śląsku mieszka 191 osób, które ukończyły 100 lat. Z tego 162 to kobiety. - Najstarszą mieszkanką naszego regionu jest pani Stanisława, która skończyła już 108 lat - – - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodajmy, że stulatków w regionie może być więcej niż wskazują dane z ZUS, ponieważ niektórzy otrzymują emerytury z KRUS czy emerytury mundurowe.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe, ale wysokość „dodatkowej emerytury” jest różna. - Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne – informuje rzeczniczka.

Do końca lutego tego roku „specjalna emerytura” wynosi 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto).

Aleja Wielkiej Wyspy. Tak powstaje najważniejsza trasa we Wrocławiu [ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ]

Trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy

- Wysokość kwoty dla 100-latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca tego roku. Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis.

Aby otrzymać świadczenie honorowe z ZUS wystarczy mieć skończone 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.

Sonda
Korzystasz z usług cyfrowych ZUS?