Nauczanie hybrydowe na Uniwersytecie Wrocławskim

i

Autor: Uniwersytet Wrocławski

Nauczanie hybrydowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Jak będzie wyglądała nauka w nowym roku akademickim?

2020-09-07 15:37

Wiemy już, jak będzie wyglądała nauka na Uniwersytecie Wrocławskim w nowym roku akademickim. Nauczanie będzie hybrydowe - część studentów będzie uczestniczyć w zajęciach w salach ćwiczeniowych, a część będzie je obserwować zdalnie za pomocą kamer. Studenci i pracownicy będą mieli mierzoną temperaturą, a w akademikach będą obowiązywać nowe obostrzenia.

1 października rozpoczyna się nowy rok akademicki. Studentów na uczelniach czekają nowe zasady, mające ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Uniwersytet Wrocławski podjął decyzję, że w nowym roku akademickim nauczanie będzie hybrydowe.

W trybie hybrydowym odbędzie się również sama inauguracja nowego roku akademickiego oraz immatrykulacja. Uroczystość, w której weźmie udział tylko ograniczona ilość studentów, będzie transmitowana na stronie internetowej uniwersytetu, a także w mediach społecznościowych.

- Musimy pamiętać, obserwując codzienne informacje o zakażeniach, że trzeba ograniczyć kontakty do niezbędnego minimum - mówi Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego. - Z tego powodu, zanim w ogóle dojdzie do inauguracji, już 20 września uruchomimy specjalny serwis covidowy na naszej stronie internetowej (covid.uni.wroc.pl).

Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone w trybie mieszanym: zdalnie, w trybie hybrydowym i stacjonarnie. Stacjonarne będą wszystkie zajęcia laboratoryjne, praktyki oraz zajęcia wychowania fizycznego. Konwersatoria i ćwiczenia przebiegać będą w trybie hybrydowym: częściowo stacjonarnie w obiektach uniwersytetu, a częściowo zdalnie z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Zdalnie natomiast będą prowadzone wykłady, seminaria i lektoraty. Sposób prowadzenia zajęć będzie różnił się w zależności od kierunku studiów. Szczegółowe informacje studenci poznają 15 września.

- Pamiętajmy, że kształcenie zdalne, które będzie się pojawiać, jest dobrym rozwiązaniem na ten trudny czas, ale nie zastąpi nam tego, co oferuje nam kontakt: znalezienia się wśród ludzi, współpracy w zespole, umiejętności podejmowania decyzji czy w ogóle prowadzenia dyskusji - tego w trybie zdalnym nie zrobimy – mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski. - Dużym wyzwaniem są studenci pierwszego roku. Musimy przekazać im, na czym studiowanie polega, czym są konwersatoria, ćwiczenia, czym różnią się od wykładów.

Każda osoba wchodząca do budynku Uniwersytetu Wrocławskiego będzie miała automatycznie mierzoną temperaturę. W razie stwierdzenia temperatury ciała powyżej 37,5 C pomiar będzie powtarzany po upływie 5 minut, a w przypadku potwierdzenia gorączki osoba taka będzie proszona o rezygnację z udziału w zajęciach.

Duże zmiany czekają też studentów w akademikach. Pokoje będą wyłącznie jednoosobowe, a studenci nie będą mogli przyjmować gości.

- Studenci będą zobowiązani do dezynfekowania rąk przy wejściu do budynku, przestrzegania zasad dystansu społecznego, unikania gromadzenia się oraz zasłaniania ust i nosa w trakcie korzystania z przestrzeni wspólnych domu studenckiego - mówi rzeczniczka uczelni. - Przy każdym wejściu ustawimy automat do pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk oraz maseczkomat.

Labirynt pod Wrocławiem.