Z roku na rok tych niebezpiecznych insektów jest coraz więcej. Ostatnio coraz częściej pojawiają się w dużych miastach, w tym we Wrocławiu. Najbardziej przyciąga je zapach potu.
- Jeżeli organizm się poci, wytwarzamy więcej dwutlenku węgla, który jest takim atraktantem dla kleszczy - mówi Doktor Grzegorz Zaleśny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Kleszcze czyhają na nas w trawie
Panuje przekonanie, że kleszcze przebywają na drzewach, zwłaszcza w lesie i atakują swoje ofiary skacząc na nie z dużych wysokości. Doktor Grzegorz Zaleśny dementuje te plotki.
- Informacja mówiąca o tym, że kleszcze czyhają na nas na drzewach i spadają nam na głowy należy włożyć miedzy bajki. Kleszcze nie wchodzą na drzewa, kleszcze po prostu siedzą na źdźbłach trawy, ewentualnie na niskich krzewach i zakrzaczeniach - dodaje.
Tak więc powinniśmy osłaniać nie tylko nasze głowy ale przede wszystkim stopy, kostki czy łydki. Dla lepszej ochrony powinniśmy też spryskiwać się preparatami przeciw kleszczom. Nie należy ich jednak nadużywać.
Przed kleszczami powinniśmy chronić też naszych pupili i pamiętać o specjalnych obrożach przeciw kleszczom dla psów czy kotów lub odstraszających insekty specyfikach, którymi należy spryskać sierść zwierzaka.
Posłuchaj materiału reporterki Radia Eska Pauliny Szymoniak: