Nie żyje Eugeniusz Bilski

i

Autor: Wikipedia Eugeniusz Bilski jest m.in. współtwórcą komputera Odra 1305

Nie żyje Eugeniusz Bilski. To on stworzył słynny komputer Odra!

2020-12-03 21:55

30 listopada we Wrocławiu zmarł Eugeniusz Bilski, współtwórca Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO i pierwszych seryjnie produkowanych komputerów, w tym najbardziej znanego Odra 1300. Miał 88 lat.

Eugeniusz Bilski urodził się w 1932 r. W 1957 r. ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Przez kolejne 2 lata pracował w Zakładach Radiowych DIORA, by w 1959 r. rozpocząć pracę we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych ELWRO. W 1961 r. zorganizował zespół konstrukcyjno-technologiczny, który uruchomił pierwszą w Polsce produkcję seryjną komputera UMC-1. Dzięki Bilskiemu w 1966 r. w ELWRO została uruchomiona produkcja komputerów analogowych ELWAT-1.

W 1967 r., jako dyrektor techniczny wrocławskiej fabryki, uczestniczył w negocjacjach i podpisał umowę software'ową z angielską firmą ICL. Dzięki umowie opracowano i uruchomiono w ELWRO seryjną produkcję komputerów serii ODRA 1300. Jak informuje portal historiainformatyki.pl, w tamtych latach był to wielki sukces na skalę europejską.

Od 1971 r. Bilski pracował na Politechnice Wrocławskiej, pełniąc w Zakładzie Informatyki funkcję głównego projektanta Wielodostępnych Abonenckich Systemów Cyfrowych opartych na komputerach ODRA 1300. Dzięki niemu pod koniec lat 70. na Politechnice Wrocławskiej ruszyły prace nad sieciami komputerowymi, a w 1984 r. uruchomiono Międzyuczelnianą Sieć Komputerową.

Eugeniusz Bilski jest współautorem sześciu książek z dziedziny informatyki. Za pionierską działalność w polskiej informatyce został uhonorowany Medalem XXX-lecia Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a także Medalem 70-lecia Polskiej Informatyki.

Choinka na rynku we Wrocławiu