Nielegalnie wywozili gruz z Wrocławia? Jest afera [AUDIO, WIDEO]

2015-07-15 10:09 Joanna Pachla
W ramach protestu Zieloni przywieźli na teren budowanego dworca PKS dwa wiaderka gruzu z miejsca, w którym jest on wysypywany.
Autor: Wojciech Góralski, Radio ESKA W ramach protestu Zieloni przywieźli na teren budowanego dworca PKS dwa wiaderka gruzu z miejsca, w którym jest on wysypywany.

Przedsiębiorca stojący za nowym dworcem PKS we Wrocławiu zasypywał gruzem z budowy stawy w Zachowicach? Tak twierdzą mieszkańcy oraz partia Zielonych. Dlatego sprawę zgłosili do prokuratury.

Przedsiębiorca miał składować gruz i jednocześnie przeprowadzić rekultywację terenu, graniczącego z Parkiem Krajobrazowym Dolina Bystrzycy. Według mieszkańców, teren został jednak zniszczony.

- W tej chwili widzimy na zdjęciach, że już zaczęli zasypywać wodę. Więc naprawdę tam jakieś tysiące ton tych odpadów poleciały – opowiada Radosław Gawlik ze stowarzyszenia Eko-Unia.

Posłuchaj wypowiedzi Radosława Gawlika:

W wywożonym gruzie znalazły się także przedmioty niebezpieczne dla środowiska.

- Między innymi izolacje kabli czy rury z PCW, które są materiałem szkodliwym dla środowiska – zauważa Mariusz Rakowski, mieszkaniec Kątów Wrocławskich koło Zachowic.

Posłuchaj wypowiedzi Mariusza Rakowskiego:

 

Mieszkańcy nie odpuszczą

Sprawa trafiła do prokuratury, a mieszkańcy chcą od inwestora odszkodowania. Czego konkretnie się domagają?

- Po pierwsze, żeby zaprzestał wywózek. Po drugie, żeby oczyścił teren z zanieczyszczeń, które już tam sprowadził. Po trzecie, żądamy od władz nałożenia kar za już dokonane zniszczenia – wylicza Małgorzata Tracz z partii Zielonych.

Posłuchaj wypowiedzi Małgorzaty Tracz:

Co dalej?

Wywóz gruzu został na razie wstrzymany, jednak mieszkańcy obawiają się, że sytuacja może się powtórzyć. Tak właśnie zdarzyło się w maju. Sprawę bada także Wojewódzki Inspektor Środowiska i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Tymczasem inwestor nie odbiera telefonów. W oficjalnym oświadczeniu oznajmił, że wywóz gruzu zlecił podwykonawcy i postara się jak najszybciej wyjaśnić sytuację.

Zobacz nagranie z miejsca zdarzenia:


"Od około dwóch miesięcy trwa tzw. „rekultywacja” terenu glinianek w Zachowicach w gminie Kąty Wrocławskie. Polega ona obecnie na zasypywaniu pięknego terenu z oczkami wodnymi, zielenią i światem roślin i zwierząt na obrzeżu Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy oraz obszaru Natura 2000 Przeplatki Doliny Bystrzycy. Napisy na ciężarówkach wskazują, iż gruz i odpady służące do zasypywania cennej przyrody pochodzą z budowy galerii Wroclavia na terenie byłego dworca autobusowego we Wrocławiu" – brzmi podpis pod filmem, zamieszczonym w serwisie YouTube.com przez Partię Zielonych – koło wrocławskie.

Materiał przygotował reporter Radia ESKA, Wojciech Góralski.