Zamek Kliczków

i

Autor: Pawelbialkiewicz/cc/wikipedia.org Zamek Kliczków

Niezdobyte twierdze, kryjówki rozbójników i skarbce III Rzeszy. Najciekawsze zamki Dolnego Śląska! [GALERIA]

2019-08-16 14:55

Wznoszą się majestatycznie na skalistych wzgórzach, stanowią niezdobyte twierdze lub zdobią starówki miast. Na Dolnym Śląsku nie możemy narzekać na brak zamków o bogatej, często nieprawdopodobnej historii. Poznajcie te najciekawsze!

Dolny Śląsk szczególnie upodobali sobie królowie, książęta, arystokraci. Nie wystarczały im piękne dworki. Stawiali pałace, a w wielu przypadkach zamki, które opierały się najazdom nieprzyjacielskich wojsk i służyły jako skarbce III Rzeszy. Dziś mieszczą się w nich muzea, hotele, a także popularne miejsca wesel i ślubów. Niektóre z nich nie przetrwały próby czasu, ale to nie oznacza, że lata świetności mają już za sobą. Pomimo wielu zniszczeń wciąż prezentują się pięknie i przyciągają tłumy turystów, ciekawych ich historii.

Czytaj także: Place zabaw, kąpieliska, hotele - kiedyś w ich miejscu chowano zmarłych. Poznajcie dawne cmentarze Wrocławia [GALERIA]

Topacz

Zamek Topacz

i

Autor: Takasamarasa/cc/wikipedia.org Zamek Topacz

Znajdujący się w podwrocławskiej Ślęzy zamek Topacz to hotel, spa i muzeum motoryzacji. Sam zamek powstał ok. XIV w., początkowo jako wieża obronna otoczona fosą. Z czasem dobudowywano kolejne części tworzące dzisiejszy zamek. Po wojnie działał w nim zakład wychowawczy. Dziś mieści się tam luksusowy hotel, a otaczający go park to popularne miejsce spacerów wrocławian.

Zamek w Leśnicy

Zamek w Leśnicy

i

Autor: google street view Zamek w Leśnicy

Położony w Leśnicy, dzielnicy Wrocławia, zamek powstał w 1420 r. Jednak gród w tym miejscu istniał już od XII w., a jego pierwszym właścicielem był Henryk Brodaty. Dziś zamek w Leśnicy pełni funkcję centrum kultury.

Zamek w Oleśnicy

Zamek w Oleśnicy

i

Autor: Jerzy Strzelecki/cc/wikipedia.org Zamek w Oleśnicy

Zamek książęcy w Oleśnicy był siedzibą książąt oleśnickich aż do XIX w. Inicjatorem budowy zamku był Konrad I Oleśnicki. Zamek zamieszkiwany był przez pewien czas przez Podiebradów. Najlepiej zachowały się elementy architektury renesansowej - zamek był kilkukrotnie przebudowywany.

Zamek w Legnicy

Zamek w Legnicy

i

Autor: Sławomir Milejski/cc/wikipedia.org Zamek w Legnicy

Zamek Piastowski w Legnicy położony jest w samym centrum miasta. Jest to jeden z najstarszych zamków na terenie Polski. Pierwsza budowla w tym miejscu stanęła jeszcze w VIII w. i wzniesiona została prawdopodobnie przez Trzebowian. Murowana konstrukcja powstała w XII w. a jej właścicielem był Bolesław Kędzierzawy. Dziś najstarszymi częściami zamku są gotyckie wieże.

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

i

Autor: autostopowicz/cc/wikipedia.org Zamek Grodziec

Położony w powiecie złotoryjskim zamek Grodziec to późnogotycka budowla. Jednak pierwsza konstrukcja w tym miejscu powstała jeszcze w XII w. Jego pierwszym właścicielem był Bolesław I Wysoki. Dziś Grodziec ze względu na wyjątkowy klimat, jaki tu panuje, jest miejscem rekonstrukcji rycerskich.

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków

i

Autor: Pawelbialkiewicz/cc/wikipedia.org Zamek Kliczków

Zamek został wybudowany prawdopodobnie pod koniec XIII w, stanowi jednak mieszankę stylów architektonicznych, czego przyczyną są liczne przebudowy. Częstym gościem w Kliczkowie był cesarz Wilhelm II. Dziś zamek służy jako centrum konferencyjne i hotel.

Zamek Czocha

Zamek Czocha

i

Autor: Farfalla87/cc/wikipedia Zamek Czocha

Położony na skale nad Zalewem Leśniańskim zamek Czocha to dawny zamek graniczny. Powstał jeszcze w XIII w. z rozkazu Wacława I Przemiślidy, króla czeskiego. Czocha po II wojnie światowej została ograbiona, ale sam zamek nie uległ zniszczeniu. Dziś mieści się tam muzeum i hotel.

Zamek Chojnik

Chojnik

i

Autor: Jerzy Strzelecki/cc/wikipedia.org Chojnik

Malowniczo położony Chojnik to istna twierdza. Wznoszący się w niższym paśmie Karkonoszy góra Chojnik to skalisty szczyt, na którym w XIV w. wybudowano zamek. Najsłynniejszymi właścicielami Chojnika byli Schaffgotschowie. W 1675 w zamek uderzył piorun, który spowodował pożar i niemal doszczętne zniszczenie Chojnika. Od tego czasu ruiny zamku służą jako atrakcja turystyczna.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

i

Autor: Barbara Maliszewska/cc/wikipedia.org Zamek Grodno

Znajdujący się w Górach Sowich, na szczycie Choina. U jej podnóża meandruje rzeka Bystrzyca, która pod zamkiem rozlewa się w Jezioro Lubachowskie. Zamek powstał za czasów Bolka I Surowego w XIV w. W czasie wojen husyckich mieszkały w nim rodziny rycerskie, trudniące się rozbojami. Dziś zamek jest własnością gminy Walim, która stopniowo odrestaurowuje obiekt.

Zamek Książ

Zamek Książ

i

Autor: Jar.ciurus/cc/wikipedia.org Zamek Książ

Prawdziwy król pośród dolnośląskich zamków. Wznoszący się ponad Wałbrzychem Książ był kiedyś rezydencją słynnej księżnej Daisy, później na swój skarbiec, choć nigdy nie zostało to oficjalnie potwierdzone, wybrał go sobie Adolf Hitler. Mury Zamku Książ skrywają nie tylko ciekawą historię, ale i wiele tajemnic.