Perseidy widoczne będą między godz. 21 a 6 rano

i

Autor: casualeye/PD/pixabay.com Perseidy widoczne będą między godz. 21 a 6 rano

Noc spadających gwiazd już dzisiaj! Gdzie oglądać perseidy? [WIDEO]

2015-08-12 15:26

Marzyliście kiedyś o tym, żeby móc spojrzeć w niebo i wypowiedzieć do spadającej gwiazdki życzenie? Dziś będziecie mieć setki, jeśli nie tysiące takich szans! Wszystko to umożliwią nam perseidy. Jak i kiedy je oglądać?

Okazuje się, że spadające gwiazdy to nie taka znowu rzadkość, jak wmawiało się nam w dzieciństwie. Zwłaszcza, gdy nad naszymi głowami przelatują całe roje perseidów. Takiego widowiska nie wolno przegapić! A zatem - jeszcze dzisiejszej nocy zadzierajmy głowy wysoko w niebo!

Czym są perseidy?

Zacznijmy od tego, że perseidy to nic innego, jak skalne fragmenty meteorytów, które ulegają spalaniu po wejściu w atmosferę. To temu zjawisku zawdzięczamy to, co potocznie nazywa się spadającą gwiazdą.

Warto przy okazji wspomnieć, że perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, co oznacza, że jego orbita przecina się z orbitą Ziemi każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. W tym roku kulminacja przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Czyli już dziś możemy spodziewać się nawet stu padających gwiazd na godzinę!

Perseidy widoczne będą gołym okiem

i

Autor: Brocken Inaglory/GNU/Wikipedia Perseidy widoczne będą gołym okiem

 

Gdzie oglądać perseidy?

Tu mamy dobrą wiadomość – aby zobaczyć "spadające gwiazdy", wcale nie trzeba wdrapywać się na najwyższe punkty w mieście ani chodzić po specjalistycznych obserwatoriach. Mieszkańcy dużych miast – takich, jak Wrocław – jedyne, co muszą zrobić, to znaleźć się jak najdalej od świateł miejskich. Uniemożliwiają one bowiem naturalną obserwację nieba, przez co perseidy nie będą tak widoczne.

Perseidy najlepiej oglądać daleko od świateł miasta

i

Autor: Brocken Inaglory/GNU/Wikipedia Perseidy najlepiej oglądać daleko od świateł miasta

 

Kiedy patrzeć w niebo?

Perseidy najbardziej widoczne będą między godz. 21 a 6 rano. Najlepszy punkt obserwacyjny w naszej okolicy pomoże nam znaleźć także serwis www.lightpollutionmap.info. Im ciemniejszy jest kolor mapy, tym widoczność będzie lepsza.

Informacje o perseidach można śledzić także na profilu wydarzenia na Facebooku. Jak dotąd udział w nim zadeklarowało już 246 tys. osób.

Jak wyglądają perseidy? Zobacz relacje z poprzednich lat:

Marzysz o egzotycznych wakacjach? Weź udział w konkursie. Co tydzień rozdajemy 6 tys. zł na Eska.pl