Podwyżka opłat za parkowanie we Wrocławiu

i

Autor: Tomasz Golla

Nowe parkomaty we Wrocławiu. W tych miejscach zapłacimy za postój

2021-10-13 9:57

Powiększa się strefa płatnego parkowania we Wrocławiu. Od 20 października zapłacimy za postój na ulicach Liskego, Bujwida, Sopockiej i Małachowskiego. Miejsca te znajdą się w podstrefie VII i XII, czyli w dawnej strefie C.

We Wrocławiu przybędzie 10 nowych parkomatów. Od 20 października zapłacimy za parkowanie na ulicach: Liskego, Bujwida, Sopockiej i Małachowskiego po stronie budynków mieszkalnych na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Pułaskiego. Przedstawiciele magistratu podkreślają, że o wprowadzenie opłat wnioskowali sami mieszkańcy, przy wsparciu ze strony właściwych rad osiedli.

- Są to kolejne już przykłady realizacji wniosków mieszkańców wdrażane we współpracy z Radami Osiedli - wyjaśnia Tomasz Stefanicki z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. - We wszystkich przypadkach wiążą się one z bliskością obiektów generujących popyt na miejsca postojowe, na przykład campusów uczelni wyższych skupionych w ciągu Osi Grunwaldzkiej. W takim otoczeniu mieszkańcy coraz częściej domagają się regulacji parkowania poprzez wprowadzenie parkomatów. To poprawia rotację i sprawia, że zdecydowanie łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe.

Nowe płatne miejsca postojowe znajdą się w podstrefie VII i XII strefy płatnego parkowania, czyli w dawnej strefie C. Za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 3,00 zł, z a drugą – 3,10 zł, za trzecią – 3,30 zł, a za czwartą i każdą kolejną – 3 zł. Opłaty będą obowiązywać w dni robocze w godz. 9:00 – 18:00. Mieszkańcy, posiadający meldunek stały bądź tymczasowy, mogą kupić abonament w cenie 10 zł za miesiąc lub 100 zł za rok (na pierwszy pojazd).

- Wrocław ma jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania spośród dużych miast w Polsce, obejmuje ona 5.025 miejsc postojowych - mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - W miastach takich jak Poznań czy Szczecin analogiczne strefy są zdecydowanie większe (Poznań – 7.212, Szczecin – 6.853). W Krakowie strefa płatnego parkowania obejmuje ponad czterokrotnie więcej miejsc postojowych – 20.150.

Remont Mostu Pomorskiego we Wrocławiu